Предложенията на финансовия министър за промени в данъчните закони за 2024 г., с акцент върху облагането на бизнеса, връщането на ДДС за ресторантьорите на 20% и въвеждането на бонус срещу сигнал за укрити доходи,разбуниха духовете.
Макроикономистът професор Ганчо Ганчев заяви в интервю за предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив, че държавната хазна се сблъсква вече с някои проблеми. Това се потвърждава и от факта, че вече се натрупва някакъв дефицит.
„Очевидно е, че хазната се сблъсква с някакви проблеми. Но аз не виждам в тези предложения, които се дават в момента, някакви особени решения. И този шум, който се вдигна около предложенията на Асен Василев, е прекомерен. Тук няма никаква съществена реформа. Нито от гледна точка на събираемостта на данъците, нито от гледна точка на рационалното използване на парите“, каза професор Ганчо Ганчев.
Макроикономистът коментира и предложението на финансовия министър за връщане на ДДС на 20% за ресторантьорите има резон.
„Даването на предимства само на ресторантьорите не е оправдано. Другите предложения са по-скоро технически, с оглед на повишаване на събираемостта от данъците“, каза още професор Ганчев.
Той допълни, че ставката за ресторантьорите не беше върната на 20%, тъй като в икономиката е много трудно да се върнат назад вече дадени привилегии.
Според професор Ганчо Ганчев в предложенията на министър Василев има има желание да се поставят всички сектори в еднакво положение.
„Но във възраженията срещу тях, като че ли има намесени много лобистки интереси и политически интереси“, каза още макроикономистът.
Цялото интервю с професор Ганчо Ганчев можете да чуете в звуковия файл.
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..