Не е новина, че държавата няма да затваря централи, защото тя не го е планирала, а свободен пазар в енергетиката ни няма. Това коментира в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив енергийният консултант Боян Рашев.
Той подчерта, че схемата за търговия с въглеродни квоти по принцип е създадена, за да закрие въглищната енергетика в Европа и да няма въглеродни емисии.
„Държавата ни бърка 15 години подред. Подписват се едни неща в Брюксел, а после политиците идват в Стара Загора и лъжат енергетиците как те вечно ще имат работа. Стигнахме етапа, в която нещата станаха пределно ясни“, смята Рашев.
По думите му, няма идеално решение, защото вече е много късно. „Още от 2007 г., когато България подписа протокола от Киото, ние си мислихме, че ще изпълним квотата и ще можем да продаваме въглеродни емисии, от които да печелим. Това бе така, защото по това време голяма част от индустрията не работеше, но после дойдоха другите, по-ограничаващи условия. Затворихме блокове на АЕЦ, изградихме само 1 нов ТЕЦ в Гълъбово и сега вече сме в по-лошо положение от преди. Нямаме опции, абсолютно сме неподготвени!“, каза Боян Рашев.
Той обясни, че ТЕЦ-овете ни на въглища нямат никакъв шанс срещу газовите централи в другите страни. Вместо да изграждаме нови мощности, слагаме соларни панели, които не работят постоянно. „На нас ни трябват базови мощности, а ние нямаме такива готови проекти“, смята експертът.
Той прогнозира, че България може да загуби енергийната си независимост, която имаме сега заради АЕЦ, големите ТЕЦ и ВЕЦ-овете.
„Миньорите получават големи заплати, защото създават нещо, което има голям пазар, голямо търсене. Трудът на тези хора винаги е при лошо условия, но при по-добри условия на работа, в цех за сглобяване на кабели например, ще получават в пъти по-малко пари и затова не е привлекателно. Част от тези хора са млади, ще избягат в чужбина. Голяма част от предприятията ще се оправят и ще инвестират в нещо друго, особено тези, свързани с Христо Ковачки, които винаги са били най-подготвени“, каза още Боян Рашев.
Този разговор ще го водим след 2 години отново, защото големите предприятия в стъкларската, торовата и други индустрии ще трябва да си купуват 100 % от въглеродните емисии. Много заводи ще затворят към 2026 г. или ще си изнесат бизнеса в чужбина, прогнозира още енергийният консултант.
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..