Балнео, спа и рехабилитационният туризъм в България е факт. Повече от две години чужди граждани могат съвсем легално да получават у нас рехабилитационно, балнео и спа лечение. Има много точен регламент за тази туристическа услуга и засега тя се ползва предимно от германци и англичани.
Те имат договор със здравните и социалните служби в своите държави, които поемат 90% от разходите им за този вид лечение. Едва 10% от сумата е за сметка на чуждите граждани. Затова в България много чужденци, предимно богати пенсионери, се възползват от възможностите на балнео и спа туризма.
Услугата обаче може да бъде развита и да се премине на следващо ниво – медицински туризъм. Това обясни по време на клъгла маса за връзката между туризма и образованието в Пловдив проф. Владимир Ставрев, ръководител на катедра Ортопедия и травматология в Медицинския университет в Пловдив. Той подчерта, че у нас има много болници, повечето от които са на много високо ниво, и има възможност да бъдат поети и граждани на Европейския съюз.
В Англия в момента има повече от 5 милиона чакащи за планова хирургия. Тези големи листи от чакащи се оформиха особено след Ковид пандемията. Идеята е медиците с помощта на туристическия бранш да направят така, че тези чакащи по абсолютно легитимен начин да се възползват от медицинските услуги на нашата страна.
Медицинският туризъм е много слабо развит в Пловдив, но има голям потенциал, убеден е проф. Владимир Ставрев. Разговорът на Антоанета Петричанска с него започва от механизма за балнео, спа и рехабилитационен туризъм, който се прилага за чужденците в България.Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..