Балнео, спа и рехабилитационният туризъм в България е факт. Повече от две години чужди граждани могат съвсем легално да получават у нас рехабилитационно, балнео и спа лечение. Има много точен регламент за тази туристическа услуга и засега тя се ползва предимно от германци и англичани.
Те имат договор със здравните и социалните служби в своите държави, които поемат 90% от разходите им за този вид лечение. Едва 10% от сумата е за сметка на чуждите граждани. Затова в България много чужденци, предимно богати пенсионери, се възползват от възможностите на балнео и спа туризма.
Услугата обаче може да бъде развита и да се премине на следващо ниво – медицински туризъм. Това обясни по време на клъгла маса за връзката между туризма и образованието в Пловдив проф. Владимир Ставрев, ръководител на катедра Ортопедия и травматология в Медицинския университет в Пловдив. Той подчерта, че у нас има много болници, повечето от които са на много високо ниво, и има възможност да бъдат поети и граждани на Европейския съюз.
В Англия в момента има повече от 5 милиона чакащи за планова хирургия. Тези големи листи от чакащи се оформиха особено след Ковид пандемията. Идеята е медиците с помощта на туристическия бранш да направят така, че тези чакащи по абсолютно легитимен начин да се възползват от медицинските услуги на нашата страна.
Медицинският туризъм е много слабо развит в Пловдив, но има голям потенциал, убеден е проф. Владимир Ставрев. Разговорът на Антоанета Петричанска с него започва от механизма за балнео, спа и рехабилитационен туризъм, който се прилага за чужденците в България.С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..