Светът става все по-малък и близък от всякога, а проблемите уедряват мащаба си в глобален обществен и индивидуалистичен план. В контекста на предизборни очаквания, политически грешки, протестни закани и все така далечни отстояния от зрелите им решения, седмицата ни завърта по спиралата на есента с въпроси и отложени във времето решения.
Началото й е под знака на здравната грижа, екологичните иновации, науката, политиката и изкуството - в слово и образ.
Подред: В понеделник стартират безплатни прегледи и консултации за рак на млелчната жлеза, които се извършват от хирурзи-онколози от Комплексния онкологичен център. Кампанията се провежда по традиция в рамките на Световния месец за борба с рака на гърдата от 9-ти до 13-ти октомври. По темата ще разговаряме с д-р Славея Измирлиева, началник отделение "Образна диагностика" към КОЦ - Пловдив.
10% повече граждани в сравнение с подпомогнатите през миналата зима, ще получат тази година помощи за отопление. Правилата за получаването им са променени и това отваря ветрилото за повече социални групи, които ще могат да се възползват. За условията и процедурите Паолина Комсалова разговаря с директора на "Социално подпомагане" - Пловдив Донка Аргирова.
Новост е и предстоящата за първи път Седмица на биоикономиката и устойчиви агро-хранителни системи. Тя се провежда по инициатива на Аграрен университет - Пловдив в партньорство с университетите във Вагенинген - Нидерландия, Болоня - Италия и Дъблин - Ирландия. За целта на форума и посланията му - събеседник е заместник-ректорът по научна и проектна дейност проф. д-р Владислав Попов.
След дадения в края на седмицата старт на процедурата за Конституционните промени, ще попитаме експерта по сравнително конституционно право и програмен директор на Център за либерални стратегии доц. д-р Даниел Смилов доколко фактът е стъпка напред или обрича политиците на дълги и безплодни усилия.
Темите, които ще впишем в зоните за култура, са с реверанс към писаното слово, но и към приложното изкуство. Малко преди новините на БНР в 9 ч. - фокус е книгата "Избрано" на писателя Людмил Станев преди представянето й от 18 ч. в Културния център на Радио Пловдив.
А след новините в разговор с емблематичния и обичан творец и плакатист Костадин Отонов ще ви поканим на неговата ретроспективна изложба послучай 75-та му годишнина в зала "2019" на 10-ти октомври от 18 ч. Тя е озаглавена "Отонов. Графичен дизайн".
А в "Добро утро, Ден" гостува известната дизайнерка Ели Несторова, собственик на модна къща в Асеновград, която в последните години работи със Стефано Пода и шие костюмите за най-популярните за поредната оперна премиера.
Светът е отправил поглед към новия стар президент на САЩ Доналд Тръмп, който декларира куп обещания към американците и смели тези във външнополитически аспект. Какво да очакваме след встъпването му в длъжност? Това е само един от въпросите, на които търсим отговор в утрото на 21 януари, ето останалите теми: Колко стабилно е новото..
Пловдив е на първо място в страната по време, което се губи в задръствания, показват данните от глобално проучване. На тази непрестижна позиция градът измества не само столицата София, но и редица големи световни градове. Повече за годишния трафик индекс и начина, по който се прави, ще ни каже Христо Грозданов, управител на Института по транспортна..
Започваме седмицата с разговор за книгата „Кречеталото“, на Христо Банов. В неделя, на 26-и януари, той ще я представи в Пловдив. Рубриката „Орисници“ е посветена на темата за сянката на бившите партньори. Очаквайте и рубриката „Предразсъдъци и следразсъдъци“, с Жоро Пеев. Както винаги, след 14.30 часа. И не се хабете напразно...
Времето, измерено в безмилостното тиктакане на стрелките за болните, които чакат регулация за тестовете, от които зависи живота им. Времето и парите с поглед към бюджета на държавата, политическото бавене или пришпорване на влизането на България в еврозоната. Време за изкуството с кауза, за спомените в книга и новото геополитическо време, което започва с..
Защо изкуството се явява толкова добър учебен инструмент? Отговорите на тези въпроси търсим днес в предаването Клуб "Неделя"! Художникът и преподавател Станка Александрова е първият ни събеседник, с когото говорим за предизвикателствата на учителската професия и още за изкуството като инструмент, посредством който децата развиват умения за комплексно..