Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конституционните промени са правилната посока

"Не само за нас, но и за света нападението над Израел е лоша новина. Мисля, че ще имаме два горещи конфликта от двете страни на Европа. Целият въпрос е обаче, дали става въпрос за два конфликта или за две изражения на един глобален конфликт. Има много сериозни съвпадения на интереси между държави като Иран от една страна, и Русия - от друга, които подкрепят агресията в Украйна, а виждаме и втория конфликт, който сега ще се разгори". Това подчерта програмният директор на Център за либерални стратегии доц. д-р Даниел Смилов.

По думите му, интересно е какви ще бъдат ролята и отношението на Китай към конфликта. "Виждаме, че по отношение на Украйна той е номинално против, но на практика не предприема мерки за спирането му.  И ако има такова поведение и по отношение на втория конфликт,  вече ще се окажем в доста сложна глобална ситуация".

Новината за нападението над Израел е много лоша. Предстои да се разбере и каква ще бъде реакцията към него на останалите държави  и как глобалните сили ще се позиционират.

По отношение на конституционните промени, доц. Смилов подчерта, че се оказахме в контекста на "бавната писта" и предстои да разберем как партиите ще гласуват конституционните промени, но е добре да се направят задълбочени обсъждания на текстовете.

Конституционните промени са в правилна посока по своето същество. Сърцевината на конституционната промяна са идеите, свързани със съдебната власт и разделянето на ВСС на два отделни - съдийски и прокурорски. 

"Тази идея е добра, защото ще гарантира в много по-висока степен автономността и независимостта на съдиите, а по отношение на Прокуратурата, ще може да вкара външен коректив - поглед върху нейната дейност. Сега Прокуратурата е доста централизирана и дава много сериозни правомощия на главния прокурор, имайки и сериозен контрол върху своята квота във ВСС. Това не е съобразено с конституционната логика и прави тази институция до голяма степен безконтролна".

Като втора линия, която е важна за промените, доц. Смилов подчерта отнасящата се за правомощията на служебното правителство. В тази част има и добри идеи като такъв тип решения, удължаващи действието на НС до избирането на нов Парламент.

"В сегашния нмодел не само президентът се сдобиваше с правото да излъчи служебно правителство, но и дълги периоди действаше без Парламент, което не е добра идея! Трябва да се търси усилване ролята на Парламента за по-голям баланс в управлението."

Доц. Смилов изрази надежда до края на годината конституционната реформа да бъде факт и изрази надежда централната идея за разделянето на ВСС и оформянето на квотите да се запази без съществени корекции. 

"Трябва ясно да се каже, че по отношение на служебните правителства в конституционния модел има сериозни проблеми. България по статистика настигна държави като Холандия, Белги и Италия по брой на правителства в оставка. Излязохме на челни позиции в класациите и по продължителност на живота на правителствата, точно заради многобройните служебни правителства. Моделът със служебните правителства не е нещо, с което можем да се похвалим и трябва да се мисли за добро решение в тази посока."

Цялото интервю - звуковия файл:   



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Народът няма да допусне ограничаване на доходите

Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..

публикувано на 20.01.25 в 17:19

Доналд Тръмп и Шенген са сред знаковите думи на 2024-та година

Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на  платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..

публикувано на 20.01.25 в 16:04

От днес започва периодът на реализъм в мандата на Тръмп

Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..

публикувано на 20.01.25 в 15:58

Държавата се нуждае от финансова дисциплина и реформи

Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..

публикувано на 20.01.25 в 10:47

Появата на Тръмп е сериозно предизвикателство за Европа

Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..

публикувано на 20.01.25 в 10:18