Според политолога, ако човек не е в час с проблемите в България, гледайки дебата в парламента, вижда хора, които се замерят с приказки.
"Не съм чул нещо повече от заявки или общо политическо говорене, защото енергийните експерти имат резерви по нещата, които се случват в сектора, хората, които протестират имат своето мнение и го изразяват по техния си начин с протести или някакви подписки, а ние, широката публика, също имаме притеснения. Аз не чух разговор по същество, как и какво ще се случи с електроенергията за бита и бизнеса, чух едно абсолютно показно политическо формализиране на претенции за некомпетентност, но просто хвърлени ей така на общо основание. Затова смятам, че темата, която опозицията избра, за да внесе вот на недоверие просто им дойде от никъде", коментира Стефанов.
Той оприличи дебата като практиката на филибустерите в САЩ.
"Там един човек взема думата и говори каквото се сети, само и само да убие времето и да не се стига до практическо обсъждане по същество, още повече до гласуване. Дебатът по същество на тема енергетика или пък всичките й измерения – вносна, износна и т.н., е отвъд експертизата на 99,99% на широката публика и общественост, включително и на хората, които работят там, колкото и да им е тъжна тази диагноза. Това е в експертизата на толкова малко хора и тези решения не могат да се вземат на коляно, още повече след очевидно предизборен дебат в парламента по време на кампания за местни избори", подчерта политологът.
Според него председателският съвет днес е допълнение на снощната среща с експерти по сигурността при президента, защото парламентът е източникът на властта в държавата.
"Това че конституцията ни не е съвършено уредена и правилно регламентираща отговорностите в държавата все повече лъсва и затова беше нормално това да се случи в парламента. И снимките, които разгледах, показват несъстоятелността на някои от обвиненията, които се чуха в парламентарната зала защо единият е бил там, а другият не. Накрая ги видяхме седнали всички на една маса в парламента, можаха да се видят, да се проверят, че не са по кампания в държавата, т.е. обвиненията в незаинтересованост и задкулисие увисват и всеки, ще разбере, че дебатът в залата не беше дебат, а една безплатна възможност за всички парламентарно представени партии, особено опозиционните, ще ме простите за разговорния израз „да наругаят правителството“ специално в сектор "Енергетика", без да предложат качествени промени, а просто да размахват пръст и да се замерят с квалификации", посочи Любомир Стефанов.
Той допълни, че най-парадоксално е, че никой не си е направил труда да прочете съответните планове.
"Тези документи за Зелената сделка са в процес на изготвяне на последните 10-15 години. Тези неща аз ги говоря на моите студенти от 10 години. Съжалявам, че никой не си е направил труда да се заинтересова, особено тези, които са най-пряко потърпевши, но тази материя е тук и ние я преподаваме, работим и живеем с нея. И това, че някои хора са се сетили едва ли не в 12:02, че има такъв казус и той ще се случи, защото България е член в съюз, който е взел такъв курс на политика и защото тези дебати са минали, и нашите представители са били там, но никой друг не си е направил труда да разбере те какво са гласували, защо и какво следва от това, е проблем на общността, но най-вече маркира онова, което наричаме комуникационен проблем на всички нива. Държавата ни прави много неща, ние не се интересуваме от тях, понеже традиционно не харесваме политиците, мразим партиите и т.н. но изведнъж някой вижда някъде нещо, посочва го с пръст и казва: „Олеле какъв ужас!“. Докато сме в тази ситуация на незаинтересованост, няма да се промени рационалният подход, информираното съгласие и вземането на решения", каза още политологът.
Още чуйте в интервюто на Димитър Владимиров с политолога Любомир СтефановСлед катастрофата в подлеза на "Гладстон", при която кола удари трима чакащи на спирката, Диана Русинова, председател на европейския център за транспортни политики даде пример с проблемна спирка в подлеза на НДК, след премхването на която инцидентите с пешеходци са приключили. Тя коментира и намерението на кмета Костадин Димитров на входа да се сложи..
Инвалидни колички и други помощни средства дари създателят на фондация „Заедно за доброто“ Димитър Иванов на Дома за възрастни хора с увреждания в първомайското село Езерово. В дома, чийто капацитет е 40 души, в момента живеят 35 потребители. "От дома за възрастни хора ме потърсиха с молба първо за проходилка, а впоследствие ми казаха, че имат и..
Председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов изнесе данни за движение на цените и сравнението на основните от тях на годишна база. Доматите са по-евтини отпреди година, същото е с картофите, по- скъпо е зелето, но сега има много голямо предлагане и се очаква спад. Тази е годината на скъпите плодове заради..
Мъртвата риба в река Марица е резултат от отравяне със селскостопански препарат – заяви в интервю за Радио Пловдив Георги Георгиев от Сдружение "Олимпик 2002". Припомням, че в събота риболовци откриха мъртва риба в Марица, край село Рогош. Според Георгиев открити са стотици килограми мъртва риба от местните видове кефал, скобар и морунаж...
Кметът на пловдивския район „Западен“ Тони Стойчева заяви, че никой не й е оказвал натиск при провеждането на обществени поръчки в квартала. "Нашите обществени поръчки са абсолютно прозрачни и всеки може да ги спечели при най-добрата цена“ – заяви в интервю за Радио Пловдив Тони Стойчева. Припомняме, че двама от столичните..