500 ценни сгради стават част от недвижимото културно наследство на България, като близо 40% от тях са нови предложения за включване в списъка на недвижимите културни ценности, стана ясно след приключването на първия етап на Териториалната програма на Националния институт за недвижимо културно наследство, проведен едновременно в Пловдив, Старинния Несебър, град Баня и селата Свежен и Скорците.
За обектите е започнала процедурата за деклариране или обявяване в културна ценност. Около 10% от архитектурните образци, проучени в петте населени места, са необратимо унищожени, други 35% са в аварийно състояние. Само 15% от паметниците на културата в 5-те изследвани исторически места са в добро състояние със запазена автентичност. 40% са в добро състояние, но с нарушен исторически облик. В същото време при обходите по програмата са открити стотици сгради от първата половина на 20-и век, които притежават ценни качества, но още не са проучени. Само в Пловдив те са 608.
Сред големите изводи от програмата, започнала в края на 2022 г., е, че липсват цялостни концепции и планове за развитие и опазване на културните ценности на територията на общините. Липсват и информация, финансова и логистична подкрепа за собствениците и ползвателите на ценни обекти. Така се стига до сблъсък между заинтересованите страни, вместо до обединяване на усилията.
Експертите са събрали стотици архивни документи, карти, планове, фотографии и исторически свидетелства, изготвени са актуални схеми и планове на териториите, изследвани са степените на намеси върху обектите, запазената и загубената автентичност. Данните са систематизирани електронна платформа, така че да бъдат използвани от широк кръг експерти за анализи и планове за действие.
Списъкът на недвижимите културни ценности не е актуализиран повече от 30 години. Към днешна дата в него има близо 40 000 обекта, но информацията за състоянието им не е актуална. За огромната част от тях липсват предписания за опазване, каквото е изискването на Закона за културното наследство.
Дипломантката от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ Мария Драганова открива самостоятелна изложба в културния център на Радио Пловдив. Младата художничка е специалност рекламна графика на випуск 2025. В изложбата обаче представя предимно живописни картини – природа и натюрморт. Освен това са изложени и няколко нейни плаката..
Драматичен театър – Пловдив стигна до най – мечтаната сцена, която диктува театралните тенденции в света – фестивала в Авиньон, Франция. Пловдивската драма е официален копродуцент на спектакъла „Разстоянието“ от Тиаго Родригес, с чиято премиера на 7 юли ще бъде открито тазгодишното издание на фестивала. Т ова съобщи директорът на Пловдивския..
Младата пловдивска поетеса Теодора Сукарева-Теа спечели конкурса „До 40“ с ръкописа си „Тя беше там“. Това е второ издание на конкурса за стихосбирка, обявен от пловдивския многоезичен литературен сайт Plovdivlit в началото на неговата 9-а година. За наградата се бориха 10 ръкописа. Жури в състав доц. Елка Димитрова, Антон Баев..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 24.05.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Черноризец Храбър. За буквите. 122 стр., ок. 4А, Сдр. „Българска история“, 2025. Петър Маринов. Литературна мозайка- 258 стр., 3А, Екобелан, 2025. Владко Мурдаров. Разни нови съвети за чуждите думи. 168..
Азиз Шакир-Таш представя последния си роман „Ниският полет над думите “ в клуб „Петното на Роршах“, в рамките на „Пловдив чете“. В книгата става въпрос за съдбите на родители на диагностицирани с аутизъм деца, които водят битка за всяка тяхна дума и за спасението на душите си. Модератор на срещата ще бъде Бехрин Шопова. Азиз..