В руслото на топлата и слънчева есен житейският поток носи емоции и изненади с различен знак от този, който политическите партии и техните пиари отчитат, за да направят равносметката, която ще им придаде необходимата тежест. С напредване на времето към местните избори темите свързани с тях се сгъстяват, както и въпросите, много от които ще останат незададени. Във вторник тръгваме по следите на фактите свързани с тях, но в различен от политическото говорене ракурс.
Каква информация за обществото, бита на хората в Пловдив и структурата на града могат да ни дадат едни избирателни списъци, съхранени в архива на община Пловдив и в случая - обект на историческата наука? Първите запазени избирателни списъци от 1898 г. разкриват интересни подробности за живота и структурата на следосвобожденската обществена среда и административното деление в Пловдив. С историка д-р Видин Сукарев от Регионалния исторически музей ще разговаряме за неговото любопитно изследване за пловдивските махали.
В контекста на геополитически конфликти, войни, терористични атаки, нарушена комуникация между управляващи, опозиция и в самото управление, в каква кондиция е българският избирател и успява ли да се ориентира за посланията, които партиите и политическите им представители изпращат - интервю с психолога Иван Игов.
В резолюция Европейският парламент изиска всеобхватен набор от политики и подходящо финансиране за преодоляване на проблема с продължаващата сегрегация на ромските деца в образованието. За мястото на страната ни общите усилия за премахване на дискриминацията и новите политики за намаляване на сегрегацията в българските училище - репортаж в рубриката "Евранет+" на Виолета Ашикова
В минутите за култура след новините на БНР в 9.00 - интервю с писателя Емануил Видински преди представянето на неговия роман "Дом дом за начинаещи" в литературен салон Spirt&Spirit , с което стартира новият артистичен сезон в клуб "Петното на Рооршах".
А в "Добро утро, Ден" продължава гостуването в рубриката на пловдивчанина от Ню Йорк Атанас Вълев, който произвежда българското кисело мляко "Тримона" в САЩ.
В петък сутрин с темите от деня и събития на отиващата си делова седмица. С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Говорим по темата с декана на..
Свлачище на Небет тепе, неуспешен вот на недоверие, продължаващи скандали около контрабандния канал в Пловдив от ноември миналата година, за който се твърди, че е протектиран от шефовете на ГДБОП, а за САЩ - ден на освобождението с обявената световна търговска война. Това са новините, на които ще търсим коментар в предаването „Ден след ден“, в..
Отделяме внимание на две културни събития и няколко интересни факта. В петък, на 4 април, от 18 часа, в Цар Симеонова градина, при фонтана на Деметра, ще бъде открита изложбата на фотографа Мари Аведисян „Една Армения“ – фотопътепис за Армения. Изложбата е част от програмата на международния фестивал „Здравей, Армения“, за 2025 година...
В утрото на 3 април говорим за важните теми на Пловдив и разнообразието от културни събития, които обогатяват града. Няма подминем и случващото се на политическата сцена у нас, ето какво ще чуете във времето до 9.30 часа: Част от подпорна стена в източната част на Небет тепе се срути, но тя не попада в обхвата на проекта за реконструкция на..
И бързо - само за по-малко от два часа, и бавно - с ефекта и последиците от днешните събития в хода на времето ще премине днес следобедната програма на Радио Пловдив Ден след ден. Последната информация от Региналната здрава инспекция за епидемичната обстановка в Пловдив и областта, менингококовите инфекции, ваксините обобщава Елена Крушкова. За вота..