Лекарствата от паралелен внос са недостъпни за пациентите след проблеми с въвеждането на е-рецептата за антибиотици и антидиабетни продукти, алармираха от Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства. От организацията изразиха силно притеснение за сериозните казуси, които възникват поради начина на въвеждане на електронната рецепта. От понеделник получаваме сигнали за множество върнати пациенти с е-рецепта за антимикробни продукти от паралелен внос, които не могат да получат в аптеката, въпреки че са налични, се казва в позиция на организацията, която предлага и конкретни решения на този казус.
В интервю за предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив изпълнителният директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства Боряна Маринкова заяви, че е сигнализирано в Министерството на здравеопазването още на 6 юли за съществуващия проблем в начина на водене на регистъра на националните номера.
Причината е, че когато се изписва лекарство в електронната рецепта, то е обвързано не само с търговското наименование, концентрацията и размер на опаковката, но и с неговия национален номер, което нормативната база не изисква. Процесът е един и същ и за лекарствен продукт, заплащан от НЗОК, лекарство по „бяла“ рецепта на свободна продажба или продукт, отпускан без лекарско предписание. При НЗОК продуктите има и код по НЗОК. Фармацевтът в аптеката няма право да отпусне идентично лекарство, но с различен национален номер или различен НЗОК код. Тази, на пръв поглед разумна мярка, на практика не отчита наличието на продукти от паралелен внос и реално ефективно ги спира от продажба на българския пазар и лишава пациентите от тях.
„На Министерството на здравеопазването още през месец май показахме, че за един и същи продукт, съществуват по няколко номера, когато говорим за лекарства от паралелен внос. Добавете към тях същото лекарство, със същото име, същата концентрация, същата опаковка, което има номер и на първовносителя. Тоест, може да се окаже, че едно и също лекарство има два кода. Когато един лекар тръгне да изписва лекарство, той го закача към код, а срещу този код може да има лекарство, което в аптеката не е налично, а в същото време да е налично същото лекарство, но с друг код“, обясни Маринкова.
Затова от организацията настояват лекарствата да се изписват по име, а не чрез код.
„Към момента няма недостиг на антибиотици, има един хаос, който се предизвика от създаването на една система, която се прикача към друга система, която се оказва несъвършенна и ние сме предупредили многократно затова“, категоричен е изпълнителният директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства.
Цялото интервю с Боряна Маринкова можете да чуете в звуковия файл.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..