Лекарствата от паралелен внос са недостъпни за пациентите след проблеми с въвеждането на е-рецептата за антибиотици и антидиабетни продукти, алармираха от Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства. От организацията изразиха силно притеснение за сериозните казуси, които възникват поради начина на въвеждане на електронната рецепта. От понеделник получаваме сигнали за множество върнати пациенти с е-рецепта за антимикробни продукти от паралелен внос, които не могат да получат в аптеката, въпреки че са налични, се казва в позиция на организацията, която предлага и конкретни решения на този казус.
В интервю за предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив изпълнителният директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства Боряна Маринкова заяви, че е сигнализирано в Министерството на здравеопазването още на 6 юли за съществуващия проблем в начина на водене на регистъра на националните номера.
Причината е, че когато се изписва лекарство в електронната рецепта, то е обвързано не само с търговското наименование, концентрацията и размер на опаковката, но и с неговия национален номер, което нормативната база не изисква. Процесът е един и същ и за лекарствен продукт, заплащан от НЗОК, лекарство по „бяла“ рецепта на свободна продажба или продукт, отпускан без лекарско предписание. При НЗОК продуктите има и код по НЗОК. Фармацевтът в аптеката няма право да отпусне идентично лекарство, но с различен национален номер или различен НЗОК код. Тази, на пръв поглед разумна мярка, на практика не отчита наличието на продукти от паралелен внос и реално ефективно ги спира от продажба на българския пазар и лишава пациентите от тях.
„На Министерството на здравеопазването още през месец май показахме, че за един и същи продукт, съществуват по няколко номера, когато говорим за лекарства от паралелен внос. Добавете към тях същото лекарство, със същото име, същата концентрация, същата опаковка, което има номер и на първовносителя. Тоест, може да се окаже, че едно и също лекарство има два кода. Когато един лекар тръгне да изписва лекарство, той го закача към код, а срещу този код може да има лекарство, което в аптеката не е налично, а в същото време да е налично същото лекарство, но с друг код“, обясни Маринкова.
Затова от организацията настояват лекарствата да се изписват по име, а не чрез код.
„Към момента няма недостиг на антибиотици, има един хаос, който се предизвика от създаването на една система, която се прикача към друга система, която се оказва несъвършенна и ние сме предупредили многократно затова“, категоричен е изпълнителният директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства.
Цялото интервю с Боряна Маринкова можете да чуете в звуковия файл.
Само с един глас разлика общинския съвет на Асеновград спря опита за промени в Подробния устройствен план, необходим за да заработи кариерата за мрамор и баластра в с. Горнослав. С 15 гласа "за", 14 "против" и един "въздържал се" Общинският съвет в Асеновград отказа на концесионера - фирма „Запрянови“ да да изготви техническо задание за..
580 души, възрастни и самотноживеещи хора с увреждания в Пловдив, вече получават помощ вкъщи по проект, който частично заменя съществувалия до края на 2024 година "Грижа в дома". Лилия Кичукова от общинската дирекция за социално подпомагане, която ръководи проекта, обясни, че първоначално той е предвиден за 455 потребители, но от януари досега се..
Какво стои зад съпротивата срещу въвеждането на еврото у нас, в която по деликатен начин се намеси и президентът Румен Радев и докъде ще се стигне с протестните действия? Според политолога доц. Татяна Буруджиева, ако президентът Радев искаше активно да се ангажира с въпроса за защита на българите и преодоляване на техните страхове по отношение..
Започна подготовката на обществените поръчки за общинската, областната, междуобластна и републиканска транспортни схеми от квотата за възлагане от Община Пловдив. Това обяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив новият директор на ОП „Организация и контрол на транспорта“ Димчо Йоргов. Най-напреднала е процедурата за..
На 21 май Светата Православна Църква почита светите Велики царе и равноапостоли Константин и Елена. На тази дата своя храмов празник отбелязва и църквата „Свети Свети Константин и Елена“ в Стария град. Архиерейската света литургия там бе оглавена от пловдивския митрополит Николай. Още от рано сутринта към църквата „Свети свети..