Въвеждането на електронните рецепти вся хаос в системата. Причината е големият брой сигнали от пациенти и лекари, че аптеките отказват да им продадат изписаното лекарство. БЛС твърдят, че фармацевтите отказват да изпълнят рецептите на пациентите с обяснението, че лекарството не е налично. Позицията на фармацевтичния съюз коментира пред Радио Пловдив заместник-председателят на Бългаския фармацевтичен съюз и магистър-фармацевт Анжела Мизова.
,,По принцип рецептата като е електронна във вариант за всички лекарствени групи, които са по лекарско предписание, като наредба, беше подготвен още преди година и нещо. Знаете, че беше отлагана поне два пъти, като последният вариант за отлагане беше предвидено да е само за антибиотици. Защо за антибиотици? Имаше няколко обяснения по въпроса. Едното е антибиотичната резистентност, която се наблюдава в световен мащаб и прекаленото използване на антибиотици в България от времето на Ковид до сега, което е много сериозен проблем.’’, каза фармацевтката.
Тя уточни, че през последната една година вместо електронните рецепти да се тестват в системата, те са останали като хартиен вариант.
,,Реално изписването на електронни рецепти клонеше към нула. Имаше едни бели лястовици, от време на време някой, който да изпише от колегите лекари, но като цяло голямата маса си остана на хартия и се видя, че в България хибридният вариант не работи.’’,добави още Мизова.
Заместник-председателката на фармацевтичния съюз допълни, че много от изписваните лекарства във форма и в производителя, от която са изписани – липсват на пазара. Алтернативите могат да бъдат отпуснати на пациентите по електронни рецепти, ако лекарят отбележи генерична замяна.
,,Под генерична замяна имайте предвид, че не става въпрос дори за два различни производителя. Имайте предвид, че има лекарства, които са от паралелен внос и те са абсолютно същото лекарство на същия производител, но те са кодирани с друг код.’’, каза още Мизова.
Според нея няма смисъл да бъде създавано напрежение в системата, тъй като проблемите могат да бъдат решени.
,,Няма аптека, която може да отпусне и да не желае да го отпусне. Това е абсурдно. Ако човек иска да го отпусне, ако го има, нали неговият интерес е да го даде на пациента и да си прибере парите.’’, обобщи председателката.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..