„Аз живея в смехоубежище“, това казва с усмивка нашият събеседник тази седмица в „Добро утро, ден!“ – Михаил Вешим, главен редактор на вестник „Стършел“ и известен български писател. Хуморът за него е част от ежедневието. Признава, че без смях не може. И отново с намигване към Георги Господинов казва, че си пада по химията на шегата, а не по физиката на тъгата.
„Цял живот съм в това смехоубежище.Така се чувствам защитен. Смехът ме защитава, това е моята броня“, признава Вешим и подчертава, че най-важно е да можеш да гледаш на себе си с ирония.
Помни и днес първия написан фейлетон, посветен на ученическата търговия на дефицитни стоки - плочи, дънки и извинителни бележки...
Не скрива и трудните моменти, когато в „Стършел“ са отказвали да публикуват негови творби. Това обаче е само в началото. но Михаил Вешим не се отказва и е достатъчно упорит.
„Моя милост, като млад и прохождащ фейлетонист, с над 30 публикувани фейлетона в „Средношколско знаме“, имах самочувствието на утвърден автор. Но във вестник „Стършел“ не мога да пробия, защото каквото занеса и ми го връщаха. Но човек не трябва да се отказва. Аз като занеса нещо, те ми го върнат, но на следващата седмица пак нося. И така...те ме гонят през вратата, аз влизам през прозореца“, разква с усмивка Михаил Вешим.
Интересът му към „Стършел“ е още от ранните детски години, когато неговият баща Георги Мишев му дава да преписва вицове от вестника, за да упражнява краснопис. Вешим обаче смята, че писането не се предава по наследство. И е категоричен, че преди човек да започне да пише, трябва да чете. Главният редактор на „Стършел“ се опитва да приема с усмивка и трудните моменти, защото те са предизвикателства, които някой ден ще свършат.
„Вярвам в добрия човек, който мисли добро!“, категоричен е Михаил Вешим.
Цялото интервю с Михаил Вешим можете да чуете в звуковия файл.
Справя ли се община Пловдив с мръсния въздух , след като вече отминаха дните с превишени норми на фините прахови частици ? Само отоплението с твърдо гориво ли е причина за високите им стойности, които бяха измерени наскоро или има и други замърсители ? Можем ли да говорим за зелен билет в градския транспорт? Въпросите са към зам.-кмета по екология Иван..
Кучетата са създадени за щастие и сякаш направени от радост:)))) Може би защото живеят за момента, и точно това ги прави истински щастливи. Темата продължаваме в рубриката "За животните с любов". Дали и кога ние хората можем да бъдем истински щастливи? Отговорите търсим заедно с нашите ефирни събеседници. Д-р Кирил Драганов е един от тях...
Програма "Точно днес" на 21 февруари и как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати. Разговаряме по темата с икономиста Георги Вулджев . Ще излезе ли успешна прогнозата на финансовото министерство и как да се разпределят парите на държавата за 2025 година? Международният ден на майчиния език ще..
Цените на търговските вериги, на малките магазинчета и на фермерски пазари ще бъдат централна тема в предаването „Ден след ден“ на 20-ти февруари. Но не само. Както каза един от производителите, най- важно е мнението на „цар потребител“. Има или няма бойкот на търговските вериги в Пловдив и Пазарджик, къде потребителите пазаруваха днес и какво..
Днес говорим за изобилие. Събитието “Как да отключим изобилие?“ е тази неделя, 23 февруари, с вход свободен. Наш гост е психологът Петя Горчева. На 22 февруари имаме възможността да ви поканим на дебютната изложба в Пловдив, на Илиана Цветкова, “Azur 420”. Повече от разговора ни с нея, след 14 часа. Очаквайте и рубриката..