„Аз живея в смехоубежище“, това казва с усмивка нашият събеседник тази седмица в „Добро утро, ден!“ – Михаил Вешим, главен редактор на вестник „Стършел“ и известен български писател. Хуморът за него е част от ежедневието. Признава, че без смях не може. И отново с намигване към Георги Господинов казва, че си пада по химията на шегата, а не по физиката на тъгата.
„Цял живот съм в това смехоубежище.Така се чувствам защитен. Смехът ме защитава, това е моята броня“, признава Вешим и подчертава, че най-важно е да можеш да гледаш на себе си с ирония.
Помни и днес първия написан фейлетон, посветен на ученическата търговия на дефицитни стоки - плочи, дънки и извинителни бележки...
Не скрива и трудните моменти, когато в „Стършел“ са отказвали да публикуват негови творби. Това обаче е само в началото. но Михаил Вешим не се отказва и е достатъчно упорит.
„Моя милост, като млад и прохождащ фейлетонист, с над 30 публикувани фейлетона в „Средношколско знаме“, имах самочувствието на утвърден автор. Но във вестник „Стършел“ не мога да пробия, защото каквото занеса и ми го връщаха. Но човек не трябва да се отказва. Аз като занеса нещо, те ми го върнат, но на следващата седмица пак нося. И така...те ме гонят през вратата, аз влизам през прозореца“, разква с усмивка Михаил Вешим.
Интересът му към „Стършел“ е още от ранните детски години, когато неговият баща Георги Мишев му дава да преписва вицове от вестника, за да упражнява краснопис. Вешим обаче смята, че писането не се предава по наследство. И е категоричен, че преди човек да започне да пише, трябва да чете. Главният редактор на „Стършел“ се опитва да приема с усмивка и трудните моменти, защото те са предизвикателства, които някой ден ще свършат.
„Вярвам в добрия човек, който мисли добро!“, категоричен е Михаил Вешим.
Цялото интервю с Михаил Вешим можете да чуете в звуковия файл.
На 24 ноември православната църква почита света Екатерина, която покровителства майките, плодовитостта и здравето в семейството. Имен ден празнуват Екатерина, Катя, Катерина, Катина, Тина, Тинка и Катрин. Честито на имениците! Двете ни основни теми днес. Какво ни е приготвил последният месец на годината, според астрологията? Очаквайте астро..
Провали се и 5-тият опит народните представители да изберат председател на парламента. Защо депутатите продължават да не могат да изберат „пръв след равни“ 12 дни след старта на Народното събрение? Каква е причината и неизбежни ли са нови, 8-ми поред извънредни парламентарни избори? Питаме политолога Георги Киряков . Румъния и България могат..
Днес в предаването ще се срещнем с жив и истински литературен герой и то без кавички. Той е сърбин, когото любовта е довела в България и Пловдив е неговия предпочитан адрес. Той е кино- документалистът, продуцент и преводач Блажо Николич, чиято собствена съдба прилича на филм. За неслучайните предопределености , срещите със съмишленици, които..
Отложеният край на първото парламентарно заседание на 11 ноември постави на пауза държавата, а последният ден от работната седмица прави особен звучен актуалният за нормализирането на политическия процес въпрос ще успее ли подновеното гласуване да постигне заветните 120 гласа за избор на председател на Народното събрание. Всички други теми за неясни..
На 21 ноември Православната църква чества Въведение Богородично. Празникът се чества и като Ден на християнското семейство и на православната младеж. Символиката на празника е новото начало за духовен растеж. Темите днес : Грижата за уникалните мозайки в Епископската базилика на Филипополсблъска позициите на съветници и кметска управа в..