"Метаморфози" е част от дългосрочния проект на сдружение „Метеор“, "Да играем литература", в чиито рамки класически литературни произведения биват представяни, "разигравани" на достъпен, съвременен език, включвайки коментари, анализи и паралели с други произведения. „Метаморфози“, от Овидий, е едно от най-важните произведения в историята на световната литература. На способността на материята да се трансформира, да се превръща от едно в напълно друго, се основава нашето мислене за чудо, за фантазия, за възможност на невъзможното и за силата на желанието.
Режисьор на спектакъла е Ани Васева, в главната роля е актьорът Леонид Йовчев. Представлението е с вход свободен, на 23-ти октомври, от 19 часа в АМТИИ „"Проф. Асен Диамандиев" – Пловдив.
Проектът се осъществява от „Метеор“, с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
„Методът на работа е много по-различен от това, на което сме свикнали досега. Произведенията не се научават наизуст, а се прочита оригиналът, прочитат се и преводите на български, и се прави свободен преразказ на литературното произведение. Като целта е да се осъвремени езика, без да се променя сериозността на самото произведение. Интересът ни към „Метаморфози“ е бил свързан и със самия процес на промяна, и много често в работата си в „Метеор“ сме се интересували от темата за промяната, за метаморфозата. С времето искахме да преразкажем някои от митовете, които на нас са ни били интересни, по някакъв съвременен начин, който да направи тези митове достъпни за повече хора и евентуално да събуди интерес и у по-младите читатели, за които е трудно да се ориентират. Самото произведение е написано от Овидий по начин, който е труден за разбиране, по много причини. Една от причините е, че човекът, който чете „Метаморфози“, трябва да е запознат съответно с гръцката и римската митология. А и връзките не са директни. Въпросът е да не се вкостеняваме и да казваме, о да това е известното произведение и там изводите са такива и такива. Има много по-сложни неща и комплексни послания, които се крият вътре. Има произведения, които трябва да бъдат препрочетени и преосмислени. Може би, тези стари произведения крият ключ към ново разбиране на настоящи ситуации и си заслужава човек да се върне към тях“, разказва актьорът Леонид Йовчев.
Спектакълът „Метаморфози“ се играе в Бургас, Пловдив и София. Още информация във фейсбук страницата на сдружение „Метеор“.
Леонид Йовчев е гост в неделния „Шейкър“.
Чуйте, в прикачения файл.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..