За предизвикателствата пред местния вота в неделя – както като тон на кампанията, така и като технология на гласуване и оттчитане на резултатите – говорим с международния изборен експерт Румяна Дечева.
Според нея политическите послания остават в сферата на обещанията, които никой след изборите не се старае да изпълнява, а ние като избиратели не сме изработили работещ механизъм, чрез който да изискваме това, което ни е обещано.
По отношение на купения и корпоративен вот опитът й показва, че местните избори са най-изложени на лоши влияния. Държавата, не може да се справи с купения вот заради съществеването на голяма бедност сред определени обществени групи. Тях малка парична сума винаги би ги устройвала повече, отколото мисъл на бъдещeто, смята Дечева.
Проблемът се задълбочава от малкото наказани за купен вот.
,,Обикновено тези хора са задържани, прави им се предупреждение, прави се опит да бъдат извадени от бизнеса им за времето до изборите, след което съдебната власт не е показала воля да се стигне до истинските поръчители’’.
В коментар на изборната миграция експертът посочи, че системен проблем са и неуредените градоустройствени планове, в които е възможно един адрес да поема много хора, тъй като един адрес е цяла улица. Тя даде пример, на предишни местни избори в община Дяково са имали два пъти повече гласоподаватели, отколото две седмици по-късно на редовните президентски избори.
Румяна Дечева сподели притеснение че твръденията си, че са им откраднали избори „политиците отново от трибуната на НС са излъчили недоверие в технологиите за гласуване’’
Според нея е без значение дали гласуваме на машина или на хартия, важното е да бъдем активни на изборния ден.
Тя е убедена, че наличните технологии за защита на бюлетините са на най-високото ниво.
По думите ѝ предстоящите избори ще бъдат едни от най-сложните, защото „ние имаме най-сложната система за избори. При нас ще има избори с машина, с хартия, а после тези протоколи ще съществуват по отделно. Изключително лоша практика’’, обобщи Румяна Дечева.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..