Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имаме сложна изборна система с продължаващи лоши практики

За предизвикателствата пред местния вота в неделя – както като тон на кампанията, така и като технология на гласуване и оттчитане на резултатите – говорим с международния изборен експерт Румяна Дечева.

Според нея политическите послания остават в сферата на обещанията, които никой след изборите не се старае да изпълнява, а ние като избиратели не сме изработили работещ механизъм, чрез който да изискваме това, което ни е обещано.

По отношение на купения и корпоративен вот опитът й показва, че местните избори са най-изложени на лоши влияния. Държавата, не може да се справи с купения вот заради съществеването на голяма бедност сред определени обществени групи. Тях малка парична сума винаги би ги устройвала повече, отколото мисъл на бъдещeто, смята Дечева.

Проблемът се задълбочава от малкото наказани за купен вот.

,,Обикновено тези хора са задържани, прави им се предупреждение, прави се опит да бъдат извадени от бизнеса им за времето до изборите, след което съдебната власт не е показала воля да се стигне до истинските поръчители’’.

В коментар на изборната миграция експертът посочи, че системен проблем са и неуредените градоустройствени планове, в които е възможно един адрес да поема много хора, тъй като един адрес е цяла улица. Тя даде пример, на предишни местни избори в община Дяково са имали два пъти повече гласоподаватели, отколото  две седмици по-късно на редовните президентски избори.

Румяна Дечева сподели притеснение  че твръденията си, че са им откраднали избори „политиците отново от трибуната на НС са излъчили недоверие в технологиите за гласуване’’

Според нея е без значение дали гласуваме на машина или на хартия, важното е да бъдем активни на изборния ден.

Тя е убедена, че наличните технологии за защита на бюлетините са на най-високото ниво.

По думите ѝ предстоящите избори ще бъдат едни от най-сложните, защото  „ние имаме най-сложната система за избори. При нас ще има избори с машина, с хартия, а после тези протоколи ще съществуват по отделно. Изключително лоша практика’’, обобщи Румяна Дечева.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56