Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До края на месеца картината с е-рецепти ще бъде ясна

Аркади Шарков
Снимка: БГНЕС

В началото на тази седмица беше проведено извънредно заседание на здравната комисия, поради въвеждането на електронните рецепти. Българският лекарски съюз отправи критики към здравното министерство заради неизпълнените рецепти за антибиотици. Темата коментира пред Радио Пловдив здравният икономист Аркади Шарков.

Той смята, че големите промени биват съпровождани с дефекти, но ,,поради различни аспекти, включително и пандемията, не е подходено към тази политика с ясна и точна посока от страна на политиците, както и на НС’’.

Икономистът уточни, че основната причина за скоростното въвеждане на е-рецепти, е желанието на народните представители да осигурят по-голяма яснота на това какво се случва на лекарствения пазар, но най-вече на антибиотиците.

,,От МЗ бяха избрани тези две подгрупи лекарства, които са по-широко употребявани, а същевременно и фокус на дебати, когато става въпрос за дефицити’’ , коментира още Шарков.

За извънредното заседание, проведено вчера, Шарков поясни, че е обсъдено за спешните центрове да бъде направено ,,изключение за предписване и на бяла рецепта, но ще трябва тези дни да се вземе решение в тази посока дали ще се направи промяна в наредбата’’.

Възможните опции, които Аркади Шарков съобщи са ,,за спешните медицински центрове да има възможност да предписват бяла рецепта, а другата опция е информационното обслужване да направи технологично решение, което да позволи в динамика да бъдат изписвани рецептите. Ябълката на раздора обаче не беше електронната рецепта, а интересите на БЛС и фармацевтичния съюз’’.

Според него отправените остри критики между БЛС и фармацевтичният съюз е за генеричното изписване на антибиотици и лекарства за диабет, но ,,те не са обект на разговор, когато става въпрос за изписване на електронна рецепта’’.

Икономистът заяви, че се очаква обсъждане на казусите в МЗ и съвета по цени да вземат решение за организацията на регистрираните лекарства, но ,,тук не говорим за дефицит, а за търговска практика под друга форма’’.

Той обобщи, че към края на месец октомври картината с електронните рецепти ще бъде по-ясна, тъй като вече казусите на информационното обслужване намаляват и допълни, че ,,изхождайки от професията си на здравен икономист, смята, че изсветляването на пазара, особено за тези лекарства, е плюс по отношение на възможните решения за лекарствена политика’’, но ако генеричната замяна се случи би създава рискове за пазара.

За спешната медицинска помощ добави, че ще има възможност за хартиени рецепти, докато не се изчистят проблемите в синхронизацията на системите им.

Чуйте повече в интервюто на Живка Танчева със здравния икономист Аркади Шарков.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българите са като „вътрешни емигранти“ на изборите

В ЦИК са получени 30 688 заявления от българи за гласуване в чужбина, което бележи намаляване на заявленията спрямо предходните избори на 9 юни, когато са били малко над 38 000. С 20% са намалели желаещите да гласуват в чужбина спрямо предходните избори. А на деветоюнските също е отчетено намаление от 20 процента, което говори за обща..

публикувано на 02.10.24 в 16:30

Скандалът "Разград" е звучен шамар за театралния сектор

Случаят с театъра в Разград е звучен шамар за целия сектор и трябва строг контрол за изразходване на средства от културните институти. Това в заяви в интервю за Радио Пловдив председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев.  Страшен звучен шамар към целия сектор. За..

публикувано на 02.10.24 в 16:00

1/2 от водоизточниците у нас са без разрешение за ползване

На 30 септември 2024 г. изтече 6-месечният срок за становища по обществената консултация за проектите на Световната банка за Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) за периода 2025 – 2027 г. Тези планове постановяват къде са водите и водните басейни на България и какви са управленските мерки по осигуряване на достъп до ползването им и..

публикувано на 02.10.24 в 15:53

Спестяванията у нас растат, икономисват 22% от българите

В България спестяват само 1,2 млн. души или 22 процента от пълнолетното население, показва проучване на агенция "Тренд". Около 84 процента от спестяващите го правят през банкови депозити, съобщи в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив Стоян Панчев, икономист от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП). По думите му около 68 процента от..

публикувано на 02.10.24 в 15:30

Обновиха зала "Археология" в РИМ Пазарджик с над 1,3 млн. лв.

От тази седмица заработи новата зала „Археология“ на Регионалния исторически музей – Пазарджик, която беше модернизирана по проект за ревитализиране на пространството и обновяване на експозицията. Общо 1 365 000 лева са вложени в реновирането на залата, предстои да бъдат внедрени в нея и софтуерни продукти за интерактивно преживяване на..

публикувано на 02.10.24 в 11:20