Хаосът продължава вече седмица след въвеждането на електронните рецепти. Министърът на здравеопазването обаче е категоричен, въпреки упреците, че електронните рецепти трябва да останат. Позицията на пациентските организации пред Радио Пловдив коментира Иван Димитров – председател на Федерация „Български пациентски форум“.
Той обясни, че получават сигнали на пациенти, които не могат да закупят предписаните лекарства от личните си лекари. ,,Трябва да се погледне защо се случва това’’.
Според него въвеждането на е-рецепти показва уродливостта на Българската здравна система, защото ,,докато можехме да ги купуваме без рецепти, те съществуваха на пазара. След като се появи електронната рецепта и нещата трябва да бъдат видими – изведнъж лекарствата изчезнаха’’.
Председателят на Българския пациентски форум твърдо заяви позицията си, че фармацевтите нямат право да сменят лекарства в терапията на който и да е пациент, тъй като ,,трябва да ни лекува нашият лекар, а не човек, който не ни познава и не знае нашето лично заболяване’’.
Иван Димитров уточни, че политическата воля отсъства в здравеопазването, но ,,от много години има желание българското здравеопазване да стои в хаос. Не се прави по този начин, по който се случва в България. Ние израждаме всеки път нещо добро като медицинска практика и сътворяваме уродлив нов вариант на здравеопазване’’.
Димитров разказа своя личен опит, че фармацевт преди години е опитал да смени лекарството му и ,,повярвайте ми, едвам ме спасиха от болницата. Има лекарства, които не могат да се сменят, а смяната на всяко лекарство, което не е по медицинско предписание, е риск за здравето и живота на всички пациенти’’.
Той коментира, че трябва да се уточни проблемът с липсата на лекарства, защото не стига, че ,,пациентът е най-болният и най-бедният в Европа, ами отново да бъде сложен в стресова ситуация и да се чуди как да се спасява’’.
Димитров обобщи, че МЗ трябва да контролира аптеките дали регулярно внасят лекарства и допълни, че генеричната замяна е интерес, тъй като ,,част от дистрибуторите внасят и оригиналните, и генеричните медикаменти.’’
Чуйте повече в интервюто на Неда Велкова с Иван Димитров от Федерация „Български пациентски форум“.Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..
След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..
До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..