„Слънчице в креватче“ е първата детска книжка на проф. д-р Калин Михайлов, поет, литературовед и есеист, преподавател по антична и западноевропейска литература в СУ „Св. Климент Охридски“. Той е автор на осем стихосбирки, на четири литературоведски книги, на сборника с есета „Забравената мая“, както и на повестта „Смъртта няма последната дума“. Не на последно място, той е и баща на две дъщери.
„Слънчице в креватче“ е преди всичко книга за радостта да си родител – да станеш и да останеш родител. Книга за тези някогашни, сегашни и бъдещи пораснали деца, които са се осмелили, осмеляват се или ще се осмелят да пристъпят към отговорностите на родителството, но не така, както обикновено „поемат отговорности“ политиците, и да се впуснат в неговите приключения, ала не точно с нагласата на авантюристите. Книга за всички майки, бащи и техните деца, които създават, крепят и пренасят през времето вековечния образ на семейството“, споделя, още в началото на книгата, проф. Калин Михайлов.
Представянето на стихосбирката в Пловдив е на 28-ми октомври, от 16.30 часа в книжарница "Сиела", в МОЛ Пловдив. За нея ще говори Владимир Тороманов, като на представянето ще присъстват и двама от прототипите на героите в нея.
„Историята на написванено на тази книжка е дълга, защото голяма част от стихотворенията, особено в първия и втория цикъл, тя е разделена на три цикъла и голяма част от стихотворенията в първия и във втория цикъл са писани отдавна. Няма да казвам колко точно отдавна, във времето, в което телефоните все още имат опашки, времето на стационарните телефони. Книжката изживя дълъг период на отлежаване и на колебание, дали изобщо бих я издал, имах и такъв период. Но, понеже това е една много семейна книга, не е само за детето, което се ражда, пораства и израства в средата от най-близките му хора, а и за цялото семейство, за цялата среда. В един момент, тази цялата семейна среда, която беше и около мен, ме подтикна да издам книжката и аз се съгласих. Не съм имал някакво решение, че сега ще пиша книга за деца. Книгата се роди съвсем спонтанно от моя път и житейски опит като родител, като баща и съпруг“, разказва още проф. Михайлов.
Стилът на илюстрациите в книгата е по-специфичен от обичайния за подобна книжка. Идеята на художничката, Йоана Михайлова, е те да не са в онзи наивистичен стил, който да обърка читателя, че всичко е прекалено наивно и розово, и зад него няма никаква дълбочина.
„Илюстрациите се синхронизират с този леко ироничен, леко дистанциран и на моменти хумористичен пласт в книгата, който прави така, че да не се отива в розов облак. Всъщност, това е намерението на художничката да преодолее този наивен реализъм, който често пъти битува в детските книжки, при илюстрациите. Детският дух не е в това да виждаме света без никакви проблеми, а просто да имаме тази детска нагласа на някакъв вид доверие и на някакъв вид отвореност, а също и на радост, защото книгата е и забавна“, допълва проф. Калин Михайлов.
Художничката на илюстрациите е един от прототипите в книгата.
Чуйте още за стихосбирката „Слънчице в креватче“, в интервюто на проф. д-р Калин Михайлов, за предаването „Вход свободен“.
В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” . За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..
Сборникът "Shining Wind/Сияен вятър" е издание на Британското хайку общество. Той ще бъде представен в събота, на 30 ноември, в Конуей Хол, емблематична сграда за британската столица. В нея се провеждат културни събития, книжни панаири, поетични рецитали, срещи на поетични, философски и културни общества. Антологията ще представят..
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света..
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
„Гласът на Страдивариус“ – Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка на Страдивариус на Светлин Русев ще звучат за първи път в Пловдив в концерт от Музикалния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“ в Епископската базилика на Филипопол. Оперната прима Красимира Стоянова, известна с красотата и изяществото на своя тембър и младият..