Новият ректор на Медицинския университет в Пловдив е проф. д-р Ангел Учиков. Той бе избран още на първия тур на Общото отчетно-изборно събрание със 167 гласа "за". Спечели битката пред другите двама кандидати - проф. Благой Маринов, който получи 109 гласа, и проф. Румен Стефанов с 28 гласа подкрепа.
Проф. Ангел Учиков е сред водещите специалисти по гръдна и коремна хирургия в България, специализирал е във Франция и Австрия. Той е републикански консултант по хирургия и гръдна хирургия.
До избирането му за ректор беше декан на Медицинския факултет на Медицинския университет в Пловдив. Началник е на Втора клиника по хирургия и е заместник-председател на Съвета на директорите на УМБАЛ "Св. Георги".
Проф. Учиков има над 130 публикации в български и чужди издания, от които 101 са включени в базите данни Web of science и Scopus, а 24 са публикациите с импакт фактор.
В първото си интервю след избирането му за ректор пред Радио Пловдив проф. Ангел Учиков сподели, че колегите са му гласували голямо доварие и обеща през следващите четири години да работи така, че да го оправдае.
Той посочи, че има голям управленски опит - 30 години се занимава с практическо обучение на студенти по медицина. Смята, че точно това ще му помогне да се справи с големите отговорности.
Трябва да обединим хората. В момента академичният състав е разделен. Най - важно е хората да бъдат успокоени, да не бъдат заплашвани, както беше по време на предизборната кампания. Но колективът ще бъде успокоен, увери новият ректор.
Промените в Медицинския университет
Новият ректор припомни, че мандатната му програма е с мотото "Академичност, градивност и прозрачно управление".
МУ-Пловдив работи с шест болници, но основно тежестта е върху УМБАЛ "Св. Георги" и УМБАЛ "Каспела". Затова се предвижда да бъдат разкрити асистентски и преподавателски места в другите университетски болници, за да се намали натоварването на "Св. Георги" и "Каспела".
Таксата на студентите са държавна политика и не зависят от университетите, каза още новият ректор.
Чуждите студенти проявяват интерес основно в направленията "Медицина" и "Дентална медицина". В тях не можем да увеличаваме приема, тъй като започва да страда качеството на обучение.
Стремежът ще бъде да се започне чуждоезиково обучение в другите направления.
Целта е да се постигне баланс между броя на студентите и възможностите за тяхното обучение.
Финансите
Хората трябва да бъдат доволни и спокойни за своите доходи, да няма притеснения, заяви проф. Учиков. Обеща, че ще има ежегодно индексиране на заплатите минимум с процента на инфрация.
Всички придобивки досега ще бъдат запазени и сямтам да ги надградя, каза ректорът на МУ-Пловдив.
Интервюто на Паолина Комсалова с проф. Ангел Учиков е в звуковия файл.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..