Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изборните дебати в социалните мрежи са като разговор на маса

Снимка: БГНЕС

Кандидатите в изборната кампания в София много пълноценно и нашироко изразиха своите експертни мнения за проблемите на града, каза в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив медийният експерт и културолог Георги Лозанов.

Според него конкретно в София е имало много дебати, но напоследък кандидатите са се дърпалиот тях, за да не загубят от участието си.

По думите му кампанията в София е акцентирала върху конкретни проблеми. Той допълни, че е възникнала аномалия по отношение на кампанията, тъй като е акцентирала върху конкретните проблеми. Като пример в София посочи детските градини, ремонтите на ремонтите, парковете, презастрояването, транспорта.

"Това по някъкъв начин скри и не постави достатъчно сериозен акцент върху политическата страна на кампанията. Много повече те говореха като експерти и такова беше очакването. Това компенсираше липсата на сериозен експертен разговор с обществото и пред обществото", каза още културологът.

Според Георги Лозанов от избора на кмет в София зависи не само как ще се решат проблемите с детските градини, а как ще върви управлението в България оттук нататък.

Той коментира, че първият път кампанията за местните избори е била експертна, а кампанията за втория тур – политическа.

"Не съм сигурен, че има кой знае колко хора, които са се мотивирали от разликите в мнения за кандидатите в София, за това как да се справим с проблема с детските градини", коментира още медийният експерт.

Според него, когато в София на балотажа са останали двамата кандидата за кмет – лев и десен, изведнъж хората са се изненадали от политическите лица, особено на левия кандидат.

По думите му социалните мрежи не са медии. Основните характеристики за обществена медия са едно и също съдържание да достига до много крайни потребители, което социалните мрежи твърде често успяват да правят.

Лозанов подчерта, че има много важно условие за обществените медии и то е: "Да има редакционна отговорност при производството на това съдържание, на която социалните мрежи не отговорят. За това се получава следната илюзия. Възприемаш ги като медии, като че ли това е редакционно отговорна публична комуникация, а това всъщност е частно общуване, като разговор на маса".

 Скандалът с машините Лозанов назова  като т.нарчерни лебеди.

"Това, което стана с машините беше опит, насочен срещу кандидата, който спечели в първия тур на местните избори в София. Трябваше да разтовари неговата подкрепа, която беше изненадваща в началото на кампанията. Обаче се улучи обратен ефект. Не бива да бъдат подценявани софиянци. Въпросът е да няма втори рунд на тази афера при втория тур", подчерта Георги Лозанов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52