За влиянието на хората върху околната среда чрез улавянето на слънчевата енергия говори д-р Никола Петров, физик и астроном, който повече от четвърт век „се занимава със Слънцето“ и е част от екипа на Националната Астрономическа Обсерватория Рожен.
Като виждаме какво се случва по Земята, виждаме че да – има повишение, макар и минимално, на средногодишните температури. Същевременно се наблюдават области, в които климатът се запазва. Това означава, че климатът е динамичен и климатичните изменения са факт – обясни д-р Никола Петров.
Последното любопитно явление – „полярното сияние“, което наблюдавахме дори и у нас – на какво се дължи?
Не става дума за HAARP – теориите, които се лансираха. Невъзможно е то да се предизвика по такъв начин. Подобни експерименти обаче вече се правят в някои развити страни.
Но да се мисли, че човешката дейност може да измени глобално хода на климатичните процеси и от нас зависи това изменение, е пресилено.
Свидетели сме на необичайни изменения, които постепенно ще се случват и у нас. Тази година имахме ураганни ветрове в Европа. Ние не сме подготвени да противостоим на такива силни ветрове с такава мощ. И въпреки това не си вземаме поука.
Трябва ние да се съобразяваме с природата, а не тя с нас, защото успехът няма да е на наша страна.
Разбира се, хубаво е да се възползваме от научните постижения в тази област – фотоволтаична, вятърна и друга възобновяема енергия. Когато обаче в преследването на тези достижения унищожаваме цели природни хабитати, много скоро ще разберем....
За съжаление в политическо отношение да се поддаваме на алчност е груба грешка. България е малка държава и тряблва много мъдро да се подхожда към подобни реализации.
В момента водим такива ужасяващи войни, в които всеки ден се изстрелват опустошителни оръжия, които унищожават околната природа за десетилетия напред. А иначе говорим, че сме много загрижени за околната среда и Земята, но когато стане дума за големите пари – забравяме. Това е двойният аршин на безочието!
Тази природа е съществувала и се е развивала съвсем добре много преди да възникне човечеството, породило се едва преди сто и петдесет – двеста хиляди години. Така че, когато твърдим че сме загрижени, добре е това да бъде не просто на думи - призова д-р Никола Петров от Националната Астрономическа Обсерватория Рожен.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..