За влиянието на хората върху околната среда чрез улавянето на слънчевата енергия говори д-р Никола Петров, физик и астроном, който повече от четвърт век „се занимава със Слънцето“ и е част от екипа на Националната Астрономическа Обсерватория Рожен.
Като виждаме какво се случва по Земята, виждаме че да – има повишение, макар и минимално, на средногодишните температури. Същевременно се наблюдават области, в които климатът се запазва. Това означава, че климатът е динамичен и климатичните изменения са факт – обясни д-р Никола Петров.
Последното любопитно явление – „полярното сияние“, което наблюдавахме дори и у нас – на какво се дължи?
Не става дума за HAARP – теориите, които се лансираха. Невъзможно е то да се предизвика по такъв начин. Подобни експерименти обаче вече се правят в някои развити страни.
Но да се мисли, че човешката дейност може да измени глобално хода на климатичните процеси и от нас зависи това изменение, е пресилено.
Свидетели сме на необичайни изменения, които постепенно ще се случват и у нас. Тази година имахме ураганни ветрове в Европа. Ние не сме подготвени да противостоим на такива силни ветрове с такава мощ. И въпреки това не си вземаме поука.
Трябва ние да се съобразяваме с природата, а не тя с нас, защото успехът няма да е на наша страна.
Разбира се, хубаво е да се възползваме от научните постижения в тази област – фотоволтаична, вятърна и друга възобновяема енергия. Когато обаче в преследването на тези достижения унищожаваме цели природни хабитати, много скоро ще разберем....
За съжаление в политическо отношение да се поддаваме на алчност е груба грешка. България е малка държава и тряблва много мъдро да се подхожда към подобни реализации.
В момента водим такива ужасяващи войни, в които всеки ден се изстрелват опустошителни оръжия, които унищожават околната природа за десетилетия напред. А иначе говорим, че сме много загрижени за околната среда и Земята, но когато стане дума за големите пари – забравяме. Това е двойният аршин на безочието!
Тази природа е съществувала и се е развивала съвсем добре много преди да възникне човечеството, породило се едва преди сто и петдесет – двеста хиляди години. Така че, когато твърдим че сме загрижени, добре е това да бъде не просто на думи - призова д-р Никола Петров от Националната Астрономическа Обсерватория Рожен.
Делото в Административния съд в Пловдив за това дали кариерите за инертни материали над Белащица могат да възобновят работа бе отложено за декември. Това съобщи а двокат Снежана Стефанова в програма "Ден след ден". На днешното заседение бе изслушана тройна експертиза от специалисти по водите, която казва ,че по никакъв начин кариерната дейност..
БДЖ остава монополист в обществената услуга за превоз на пътници. Това е регламентирано от решение на служебното правителство от 30-ти октомври. В същото време Синдикатът на железничарите към КНСБ поиска среща с транспортния министър Красимира Стоянова, която в медиите обяви, че ще разделят жп маршрутите на три лота. " Дошло е време за..
Община Хисаря планира да повиши 3 местни данъка - такса смет, туристическия и патентния данък на територията на Хисаря и 11-те населени места в общината. Предложението е публикувано за обществено обсъждане на сайта на общината. Туристическият данък за категория „1 звезда“ се променя от 0,47 лв. на 1.00 лв; категория „2 звезди“ – от 0,58 лв...
Увеличената с 16 милиона лева план- сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..
По калдъръмените улички, пазещи атмосферата на отминали епохи, под магичното небе на Стария град в Пловдив, ще откриете осемнадесет възрожденски къщи, които с широко отворени врати очакват шестнадесетото издание на „Дефиле на младото вино“ Фестивалът ще се проведе на 22, 23 и 24 ноември. ФЕСТИВАЛНИ ЛОКАЦИИ И УЧАСТНИЦИ Участниците..