Златно сечение, известно още като златна пропорция, златен коефициент или божествена пропорция, е ирационално число в математиката, което изразява отношение на части, за които по-голямата част се отнася към по-малката така, както цялото към по-голямата. То се отбелязва с гръцката буква φ и има стойност приблизително равна на 1,618.
Златното сечение е не само математическо понятие, но е символ за красота, хармония и съвършенство в изкуството, науката и природата. Терминът „златно сечение“ е въведен от Леонардо да Винчи като пропорция за „идеалното човешко тяло“. То е било познато на египтяните и древните гърци още в античността.
За съвременните му измерения и разбиране, и за начините да го използваме по възможно най-практичния и полезен начин в ежедневието, има направени много анализи. Но, възможно ли е да се живее в „златно сечение“ или това е само игра на думи, терминология, прилягаща на формите в природата и изкуството, но в ежедневието е само добро пожелание?
„Изхождайки от седемте основни закона на сугестопедията и начинът, по който те правят възможно лекото и приятно усвояване на всяка една изучавана материя в учебна среда, откривам, че всичко това, което правя в учебната зала, би могло да направи и останалата част от живота ми много по-приятна, забавна и светла. Важно е да имаме основни принципи, на които да вярваме или всеобщи закони, на които да се опрем. Но, още по-важно и не съвсем лесно се оказва да живеем според тях, да откриваме дали ни помагат или пречат, дали помагат на близките ни, във взаимоотношенията ни, в работата ни или просто съществуват като един недостижим идеал“, казва Ирена Младенова.
Ирена Младенова е сугестопедагог, учител по душа и сърце, магистър по „Предучилищна педагогика“ и „Философия“. Тя искрено вярва в неограничените възможности на човека, търсещ и прилагащ на практика всичко това, което прави ученето забавно, приятно и увлекателно. За нея животът е едно безкрайно пътешествие към нас самите и споделянето му с близки същества. В момента, тя е редовен докторант в Институт по философия и социология при БАН.
Като сугестопедагог и човек, който добре познава седемте закона на сугестопедията, тя ни разкрива, че златното сечение е един от законите в сугестопедията. То изразява шестия закон в сугестопедията.
„Първите закони до шести са любов, свобода, убеденост на преподавателя, че нещо необикновено се случва, многократно увеличен учебен материал. След това имаме пети закон, който гласи – цяло, част, част, цяло или частта чрез цялото и в шести закон, вече, идва златната пропорция, която въвежда хармония във всичко. Седмият закон е свързан с естетиката и класическото изкуство. Това са седемте закона на сугестопедията и всъщност по време на моята практика, аз разбирах как всичко това работи единно и хармонично в учебна среда, и започнах да си мисля...Добре, ако в учебна среда всичко това става толкова леко и приятно, е ли възможно да се случва и в живота? Една хармонизирана среда, винаги, е подкрепяща и вдъхновяваща за хората. Аз не казвам, че непрекъснато трябва да живеем на гребена на вълната, но като цяло е добре да си подсигуряваме такива моменти, в които да се чувстваме хармонизирани. И да, възможно е да живеем според собствените си принципи, хармонично, но това си е сериозна работа.
Първо, човек е добре да започне малко да се наблюдава, защото учебната среда, все пак, е защитена среда и да вярва в тази методика. Това, което е в трети закон, преподавателят вярва, че нещо необикновено се случва, това представяте ли си да го изнесем навън, в света? Много е хубаво, но в същото време е малко смущаващо, когато хората наоколо те виждат, че ти непрекъснато вярваш в някакви чудеса. Можем да не го изразяваме толкова явно всеки път. Това е начинът, по който децата гледат на света. В цялостната система на сугестопедията се разчита изключително на инфантилизацията, но не говорим за инфантилизацията, като психологическо изкривяване, да речем, а говорим за това ученикът да се довери на процеса, на преподавателя и той самият да вярва. Това е един бумеранг. Така, че когато излизаме навън, законите започват да действат по различен начин, защото имаме влияние на много различни фактори“, разказва Ирена Младенова.
Още от разговора с Ирена Младенова, за златното сечение или предизвикателството да живеем според принципите си, чуйте в прикачения файл.
Ирена Младенова е гост в неделния „Шейкър“.
Септември победи Ботев(Пловдив) с 1:0 и спечели много важни три точки. Канарчетата пък пропуснаха да дръпнат на Левски във временното класиране. В 14-ата минута Вини Трибуле сътвори огромен пропуск. Нападателят на Ботев Пловдив излезе сам срещу Димитър Шейтанов, преодоля го, но след това пропусна да вкара топката в празната врата отблизо. Четири..
Локомотив (Пловдив) завърши наравно 2:2 при домакинството си на ЦСКА-София. „Черно-белите“ водеха в резултата до последните минути, но гол в добавеното време донесе точката за гостите от София. В 9-ата минута Хуан Переа получи топката в наказателното поле на „червените“, където бе съборен от Лиъм Купър. Съдията първоначално не посочи бялата точка, но..
Официално стартира процедурата по подмяна на тревната настилка на стадион „Христо Ботев” в Пловдив. Модерното съоръжение прие последните срещи на националния отбор на България и се утвърди като дом на националите в последните месеци. Цялата процедура по смяна на тревното покритие ще отнеме около месец и ще продължи до края на ноември. По тази причина и..
Капитанът и легенда на Локомотив (Пловдив) Димитър Илиев направи видео обръщение към привържениците на отбора. Футболист №1 на България за 2019 и 2020 година призова за подкрепа в утрешното дерби срещу ЦСКА-София. Двубоят от 14-ия кръг на Първа лига е в събота от 14,30 часа на "Лаута". "Локомотивци, в събота от 14,30 часа приемаме тук на "Лаута"..
Ботев (Пловдив) е поредният осминафиналист в турнира за турнира за Купата на България. "Канарчетата" надделяха над Миньор (Перник) с 1:0 на стадион "Миньор" в Перник. Попадението отбеляза Кристиан Каси в 26-ата минута. В 13-ата минута домакините направиха много сериозен пропуск. Александър Александров напредна добре с топката и подаде на Димитър..