Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политическият шантаж и конфликтите ще продължат

Снимка: БГНЕС

Политическият шантаж и конфликтите ще продължат и през следващите месеци. Ще има напрежение, но то няма да е чак толкова изострено и не очаквам да се стигне до разпад на управлението.

Това коментира политологът и преподавател в НБУ Христо Панчугов по повод вота на недоверие и последвалите политически събития след местните избори.

Той подчерта, че един от основните проблеми на това управление е, че още от началото му до сега то така и няма ясен политически ред. Ред, който не просто да е изчистен, но и да носи доверие между партньорите, които участват в него. Затова и продължаваме да сме свидетели на формула, в която едните управляват, а другите отсъстват.

„Без значение дали гласуват за или против те не носят отговорност за решенията. На фона на напрежението след местните избори това нямаше как да не доведе до подобна ситуация на шантаж.

Политическият шантаж се превръща в основен механизъм там, където едно управление е самоцелно, т.е  не успява да оправдае своето съществуване. Тук започваме да виждаме именно такъв проблем“, каза Панчугов.

Политологът добави, че очевидно това управление е безалтернативно, т.е. няма друга управленска формула, която да се радва на  подкрепа от страна на българските граждани. По думите му тук е важно да се види как ще се излезе от ситуацията – дали ще се поеме пълноправна отговорност.

„Вотът на недоверие беше направен да изглежда излишен и ненужен, тъй като политиците никога не са целели да убеждават в аргументите си нито опозицията, нито управлението и не са считали за нужно да използват този инструмент.

Ефектът, който ще произведат политиците от това си поведение е, че и те няма да бъдат пълни със съдържание и няма да имат никаква цел.

Със сигурност текат преговори и се цели пренаместване на баланса на властовите отношения. ГЕРБ и ДПС не биха си позволили да не се регистрират, ако беше застрашено падането на кабинета, т.е. има задкулисни договорки“, каза Панчугов. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21