Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политика по доходите в сектор земеделие липсва

Политика по доходите в сектор земеделие в проектобюджет 2024 липсва. Това коментира Валентина Васильонова, председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ.

Тя подчерта, че в сектор земеделие не работят само фермери, но и квалифицирани специалисти, които отговарят за разпределението на средствата по общата селскостопанска политика, по общностната политика, по рибарството и аквакултурите, както и за защита на реколтата от градушки.

В същото време в проектобюджета за разходи за персонал се предвижда увеличение, колкото да компенсира новия размер на минималанта работна заплата от 1 януари 2024 г. – 933 лв., а в същото време инфлацията, макар и ограничена, не е спряла.

По думите на Васильонова и към момента служителите в сектора получават около минималната работна заплата. Най-ниски са възнагражденията в Агенцията за борба с градушките и ИАРА. Средната работна заплата при тях е 1000 – 1100 лв.

Ако не получат увеличени възнаграждения се готвят протести, а от Агенцията за борба с градушките няма да отворят сезон 2024.

„Сегашният градозащитен сезон приключи октомври, но хората не са приключили своята работа – те продължават да пазят собствеността на държавата, да се подготвят и квалифицират, да събират информация. Ракетните площадки са затворени, но командните пунктове работят.

Заплатите, които към момента са отделени за тях в бюджета са такива, каквито бяха и миналата година, т.е. около 16 млн. лв. за заделени за 1000 висококвалифицирани специалисти, които работят с опасни взривни вещества.

Още септември поискахме за тях увеличението да бъде с 50%, така че да достигнат нормални доходи от порядъка на 1100 – 1200 лв. чисто за ракетострелците и 1400 лв.  за квалифицираните специалисти, които са инженери, физици“, каза Васильонова.

Затова от синдиката очакват в бюджет 2024 г. да бъдат заложени не 16 млн. лв., а 24 млн. лв. за разходи за персонал в Агенцията за борба с градушките. При ИАРА пък 8-9 млн. лв.

„Нека се замислят и фермерите, и управляващите може ли да си позволят лукса в тази климатична обстановка да се лишим от ракетния способ за защита на храната ни.

Бюджетната процедура не е приключила. В активна комуникация сме с представителите на министерството на земеделието, министерството на финансите, но най-вече с депутати.

След тристранния съвет за сътрудничество бях приятно изненадана да чуя от министър Василев, че иска да направи, така че да у нас да се завърнат българите, които са избрали да живеят в чужбина и да останат в страна, в която могат да разчитат на стабилни доходи.

Убедена съм, че ще постигнем справедливостта, която очакват хората в тези системи“, каза Васильонова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21