Целта на проекта е да помогне за създаването на позитивна образователна среда и успешна образователна интеграция на децата и учениците, чийто майчин език не е български.
Път към нея е обучението на педагогическите специалисти за работа в мултикултурна среда. Да познават навиците, културата, нуждите на децата от ромските семейства ще им помогне да общуват по- лесно с родителите и да създадат взаимно доверие, разказа предеседателят на фондация „Инди- Рома“ Албена Костадинова.
По думите й, когато педагозите се запознаят с културата, навиците, ценностите на общността, те осъществяват по - близък контакт и с децата, и с родителите, стават съпричастни и по- лесно получават доверието на семейството. Това им помага да мотивират не само посещението в училището, но и ангажимент от страна на родителите - да посещават родителските срещи, да споделят проблемите и да участвата в решаването им.
Проектът се реализира в Асеновград, Пазарджик, Стамболийски и Садово в училища и детски градини с 2766 деца, от които 2337 са с майчин език, различен от българския. 262- ма педагогически специалисти и 11 образователни медиатори научиха нови подходи в работата си, които да им помогнат да общуват по- лесно със семействата на тези деца, да ги убеждават, че образованието е важно за тях самите и да създадат по- голямо доверие.
Това е процес, в който осподелянето на опит и съветите на експертите са особено важни, каза Славка Апостолова, директор на училище „Св.Св. Кирил и Методий“ в пазарджишкото село Мало Конаре. 22-ма педагози и медиатор се включиха в семинарите на проекта.
Славка Апостолова споделя, че подобни обучения носят сигурност на колегите й, правят ги по- уверени да общувата с децата от ромската общност и със семействата им, които нерядко са и разделени, родителите са в чужбена и децата се отглеждат от баба и дядо.
Репортаж за проекта можете да чуете в прикачения звуков файл.
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..