Четири месеца след убийството на Димитър Малинов от Цалапица в Дания бе арестуван обвиненият за тежкото престъпление Рангел Бизюрев. В този час в Окръжната прокуратура в Пловдив се провежда брифинг във връзка с ареста. Новините оттам ще научим от нашия репортер Даниела Добрева, която ще ни представи и коментара на майката на убития младеж Атанаска Бакалова.
При спрян часовник и продължило две седмици първо заседание новият Общински съвет в Пазарджик си избра председател. Шестото поред гласуване постави начело на местния парламент Найден Шопов от ГЕРБ. С резултат от 23 срещу 12 гласа от 40 бюлетини, от които 5 невалидни, Шопов победи Таня Колчакова-Янева от ПП-ДБ. Драматичния избор, колебанията и емоционалното поведение на общинските съветници в Пазарджик обобщава в репортажа си Димитър Владимиров.
До края на седмицата Пловдив ще бъде разчистен от падналите дървета и клони след бурята и мокрия сняг. А от Нова година всички дървета в града ще бъдат обследвани с томограф, за да се отстранят опасните. За спешните действия на общината и за предстоящата паспортизация на зелената система в Пловдив е репортажът на Антония Попова.
И още:
Демографската криза и бедността в България могат да бъдат преборени само със сериозни политики и мерки. Поредните управляващи обаче отново не предприемат никакви мерки за подпомагане на семействата и раждаемостта. Малко след 2040 г. населението на България ще падне под 5 милиона души, а около 1200 населени места ще бъдат обезлюдени. Прогнозата е на проф. Надежда Илиева, ръководител Секция “Икономическа и социална география” в Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН. С нея ще коментираме защо политиците у нас не искат да чуят учените и какви краткосрочни и дългосрочни практики прилага Европа.
България има огромен проблем с образованието, пише конституционният съдия проф. Атанас Семов в свое отворено писмо до просветния министър. Учебниците са подложени на Баташко клане, в нито една програма не се споменават думите „Родина“ и „Отечество“, отбелязва университетският преподавател и пита какви мерки се предприемат за спиране на обезбългаряването на родното училище. В програма „Ден след ден“ с проф. Атанас Семов ще говорим за необходимостта от натиск и принуда за връщане на българската историческа памет в българското училище.
Започваме след новините в 15 часа, слушайте ни до 17!Във понеделник сутрин и все още с празнично настроение, говорим за образование,здравеопазване и изкуство. Даваме думата на младите хора, за да разкажат какво ги тревожи и какви са проблемите, които трябва да се решат за да останат да живеят и работят в страната си. Говорят студентите по медицина, които излизат на протест в шест града - Пловдив, София,..
Часове след Денят на славянската просвета и култура Ви разказваме за формата "Буквоплет". Какво представлява, как се провежда и защо е толкова любимо на децата състезанието по правопис ще попитаме организатора Силвана Джамбазова. Тя ще бъде наш гост заедно с децата финалисти в приключилия само преди седмица последен етап на формата, провел се във Велико..
Тази неделя говорим за глаголицата, с Нора Пенева. Тя е писател, вдъхновител, изследовател. Нейни са книгите „Буки“ и „Глаголически именник и нумерология“. Очаквайте и астробюлетина за юни, със Стефи Недевска. Очакванията ни за нещата, по-често, са някак по-сладки и свежи от реалността на изживяването. Но, този юни ще бъде..
В навечерието сме на най- светлия и най- безспорен български празник – 24-ти май! Честването му тази година съвпада с 1170-та годишнина от създаването на славянска писменост и 1160 години от приемането на християнството. За двете годишнини и за избора, който България прави преди 12 века ще ни припомни проф. Христо Матанов. Ще..
Всяка година по това време в страната започва абитуриентската треска. Родителите ритуално изпращат неусетно порасналите си деца в света на реалния живот, а те посрещат събитието , възторжено броейки до 12, поели за бала, след който се очаква да станат самостоятелни хора. Всички по реда си сме минали по този път, пълни с надежди и мечти за..