"Всичко, което виждаме е театър на вътрешна борба. Има противостоене между управляващите, но съставните басти на сглобката са принудени да бъдат заедно, те нямат избор и действията им могат да бъдат разбрани само през призмата на театъра. Играта е видима и крайното решение винаги е запазва сглобката, защото нейните лидери са притиснати от чуждо посолство да продължават с управлението такова каквото е сега", уточни проф. Христова.
Тя добави, че не е останало нищо скрито вече, защото, според нея , ясно се вижда, че основните играчи и действащи лица в управлението са силно принудени и подчинени на определено изискване и жертват всичко около тях заради личното си оцеляване. "Партиите губят рейтингите си, сривът на лидерите също е видим и в България няма дори опозиция, която да е легитимна. Положението е лошо и всичко се срива".
Проф. Антоанета Христова изрази увереност, че голяма част от българите чакат нещо да се случи, защото тази картина в управлението не може да продължава повече. "Не може вчера да си взел едно решение за НЗОК и днес да искаш всичко, които си избрал вчера да си подадат оставка. Не може решенията ти да са толкова безпринципни и нездрави, че да съществуват само заради една връзка".
Според нея ПП-ДБ изсмуква ГЕРБ, а не обратното. "Аз смятам, че именно ГЕРБ понасят големия удар. Бойко Борисов и ГЕРБ се държат в НС като подвалстни и допълнителен пръст, който дава легитимност на законите на ПП-ДБ. Затова ГЕРБ губи авторитет и избиратели. От своя страна ПП-ДБ води своята битка и дърпа към ляво либералната идеология, а това поставя ГЕРБ в губеща позиция".
Проф. Христова смята, че смяната на премиера при бъдещата ротация няма да се промени нищо, защото в управлението ще бъдат пак същите хора. "Договорката беше, че правителството ще остане, само ще бъде сменен вицепремиера. Лидерите на ПП0ДБ няма да изпуснат властта и да променят позициите си. Те ще се позоват и на логиката, че когато едни хора са навлезли в работата няма смисъл да бъдат сменяни".
В заключение Антоанета Христова прогнозира, че ще продължим да гледаме некачествен политически театър, докато външен фактор реши, че "излагацията на това правителство трябва да спре". Тя изрази предположение, че това ще се случи през ДПС и Пеевски. "Решението ще бъде продиктувано отвън, защото нищо от обещанията на управляващите за еврото и Шенген няма да се случи".
"Политическото шоу у нас не е добре режисирано, защото е изпуснато от контрол, просто се чака да се смени властта в САЩ догодина и тогава ще дойде развръзката за нас - т.е. ще бъде разпусната примката около шиите на българските политически лидери в сглобката", прогнозира политическият психолог проф. Антоанета Христова..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..
И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..