„Народът е като отделния човек, изтрий му паметта и той става друг човек“, твърди писателят, дипломат и общественик проф. Кирил Топалов, носител на тазгодишната държавна награда „Св. Паисий Хилендарски“. В програма "Ден след ден" продължаваме разговора за пренаписването на историята, подмяната на паметта и безкултурието, което ни унищожава. Но и за единствения изход - книгата и познанието.
По думите му българският народ е обречен на подмяна на паметта още след 9 септември 1944.
"Тогава започна тоталната подмяна на паметта и всичко онова, което в България беше направено в науката, политиката и обществения живот, бе отхвърлено и започна една тотална подмяна на паметта. Насаждаше се една друга памет. 45 години тази памет се насаждаше и аз това имам главто предвид, когато казвам, че ако изтриеш паметта на един народ, той става лесно манипулируем. Вижте какво става сега, нашият народ защо всеки може да го излъже? Защото вече веднъж му е подменена паметта. Той няма стабилни опори в себе си. Той не знае в какво да вярва.", каза проф.Топалов.
Според него изминалите повече от 30 години не са достатъчни това да се промени и даде пример с Мойсей, който води своите евреи 40 години, когато ги извежда от Египет.
По думите му сега виждаме не толкова подмяна, защото няма такава идеологическа постановка да се сменя паметта на хората, тя въобще не им се дава.
Това е свързано и до голяма степен с образователната ни система, където се налага реформа от компетентни хора
"Ако преди паметта се подменяше, сега някак си се изтрива. Един човек без памет не е личност. Хаост, който настъпи ни показа, че не сме готови все още за промяна", смята професорът и допълни:
"Ако човек слуша парламента каво става, какви са ни депутатите - може наистина да се ужаси, защото някой от тях си говорят така все едно са на селския пазар. Чак така не трябва да се говори. Липсата на култура у много от главно при депутатите, защото тях най-често ги гледаме и слушаме е много фатална, защото те дават и някакъв пример. Всеки смята, че един човек, който заема някаква голяма обществена или политическа длъжност би трябвало да е добре подготвен и добре образован и езиково. Но ние виждаме, че това не е така. Този израз сигурно има някаква голяма духовна криза, в която влязохме, когато системата се смени. От една свирепа диктатура минахме към една демократична система, но как минахме - дали минахме подготвени, естествено неподготвени ,защото кой ти позволява в една диктатура да се подговиш за демокрация. Не влязохме подговени и влязоха много случайни хора в политиката и всичко тръгна назад", категоричен е професорът.
Интервю с проф. Кирил Топалов е в прикачения файл.
Включване на нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса, предлагат от здравното министерство с нормативни промени. Целта е ранното откриване на хронични бъбречни заболявания и рак на маточната шийка. Предложението предвижда НЗОК да поема две допълнителни изследвания за оценка на бъбречната функция. Идеята е да се..
Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева. По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..
Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора. В Пловдив..
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..