Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на „Писмо от Масандзя“ в Пловдив

„Зов за помощ от другия край на света“

По случай Международния ден на човешките права „Българска Фалун Дафа Асоциация“ организира на 10 декември, от 15 часа в „Лъки Дом на киното Пловдив“ прожекция на документалния филм "Писмо от Масандзя". Входът е свободен.

Филмът разказва историята на жена от Орегон, която намира SOS съобщение от китайски дисидент в пакет с декорации за Хелоуин, закупен от "Kmart". Това поставя началото на верига от събития, достатъчни да затворят системата на трудовите лагери в Китай и да задвижат опасната мисия на автора на писмото да изобличи смъртоносно преследване.

 Режисьорът на филма Леон Лий е отличен с награди канадски режисьор и продуцент, разследващ истории за съвременен Китай, които не могат да бъдат разказани в страната. Дебютният му документален филм „Човешка реколта“, сниман в продължение на осем години, разкрива незаконната търговия с човешки органи в Китай. Той е излъчен в повече от 25 страни, гледан от милиони по целия свят и е получил 74-тата годишна награда "Peabody", както и наградата на Асоциацията на международните радио и телевизионни оператори за Разследваща журналистика. Продуцентската компания на Лий “Flying Cloud Productions” е посветена на разкриването на проблеми, свързани с нарушаване на човешките права, чрез създаването на документални филми.

 Главният герой е Сун Йи-инженер от Пекин, Китай, който започва да практикува Фалун Гонг през 1997 г. Когато практиката, съдържаща морални принципи и чигонг упражнения, е забранена 1999 г. и брутално преследвана от китайския комунистически режим, Сун Йи започва да работи за възстановяването на свободата на вярата на своите сънародници като създава тайна печатница, която разпространява информация за пропагандата на режима. Сун Йи е задържан над дузина пъти заради своята активност, включително по време на Олимпийските игри в Пекин, когато е изпратен в прословутия трудов лагер Масандзя, където е измъчван почти до смърт. Изтъкнатият китайски адвокат по правата на човека Дзян Тянюон защитава Сун Йи и издейства освобождаването му след две години и половина. Когато тайното SOS писмо, което Сун Йи написал, докато е в затвора, стига до „КМарт“ в Орегон, заглавия на CNN и The New York Times спомагат за официалното закриване на системата от трудовите лагери в Китай. Това подтиква Сун Йи да документира цялата си история и продължаващите репресии, с които китайските граждани се сблъскват и до днес. След като е принуден да напусне Китай, Сун Йи умира внезапно и при мистериозни обстоятелства в Индонезия, през октомври 2017.

  Леон Лий споделя: „надявам се, че този филм ще отвори очите на хората за това как китайското правителство наистина се отнася с гражданите си и че кадрите, за които Сун Йи рискува живота си, ще се превърнат в инструмент за информираност и за прекратяване на преследването на дисиденти в Китай.“

Номинации и награди на документалния филм "Писмо от Масандзя" :

•Номинация на Канадски екранни награди: Тед Роджърс, Най-добър игрален документален филм.

•Номиниран за 6 награди Лео: Най-добър документален филм, Най-добра режисура, Най-добър монтаж, Най-добър сценарии, Най-добро озвучаване и Най-добра музика.

•Филмов фестивал на Кеймбридж: Награда на публиката "Silver Punt" за Най-добър документаленфилм.

•Международен филмов фестивал в Сейнт Луис: Най-добър игрално-документален филм.

•Hot Docs: Топ 20 любими на зрителите.

•Победител на Международния фестивал за документални филми в Будапеща.

•Международен Американо-Азиатски филмов фестивал: Награда на публиката.

•Doqumenta: Голямата награда на журито за международен документален филм.

•Атланта Докуфест: Награда на публиката.

•Фестивал на документалния филм в Нюбърипорт: Награда на публиката

•Международен филмов фестивал в Калгари: Награда на публиката за Kанадски документален филм.

•Фестивалът на документалния филм "Chagrin Falls": Награда на журито за международен документален филм.

•docsMX: Награда на журито в категория "Breaking Doc".

•SIMA Awards: Най-добър монтаж на игрално-документален филм.

•Филмов фестивал Tallgrass: Изключително анимиран филм.

•Портландски филмов фестивал: Награда на публиката.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Красивите сгради на Пловдив в рисунки и разкази на ученици

Ученици рисуват пловдивски сгради със статут на културни ценности в тридневен пленер и разказват на пловдивчани за изобразяваните архитектурни обекти.  Рисунките ще са дело на възпитаниците на Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов”. Връстниците им от Хуманитарната гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“ ще представят кой архитект е..

обновено на 02.07.24 в 11:22

"Обичайните заподозрени" тази вечер в Пловдив

Стефан Вълдобрев и групата му "Обичайните заподозрени" излизат тази вечер на сцената на Летен театър "Бунарджика". Концертът започва от 20.30 часа и включва хитове на бандата.   "Обичайните заподозрени" ще представят новия си албум "!Удивителни Въпросителни?", който излезе на 20 май.  Албумът съдържа 11 жанрово и тематично разнообразни песни,..

публикувано на 02.07.24 в 08:44

Маестро Диан Чобанов за новата си роля в Операта

В последната неделя на юни в предаването Клуб "Неделя" гостува Маестро Диан Чобанов, който от края на януари тази година е и  директор на Държавна опера – Пловдив.  За приоритетите, които е определил като най-важни в своята работа, за все по-засилващата нужда на институцията под тепетата от собствена сграда, за ролята на Концертна зала днес и..

публикувано на 01.07.24 в 16:35

Михаил Вешим: Смешното и сериозното вървят ръка за ръка

В последната неделя на юни, гост в първия час на предаването Клуб "Неделя" бе журналистът и писател Михаил Вешим. За хумора като такъв и има ли той почва у нас, както и дали  чувството за хумор напоследък намалява или се увеличава, той сподели: "Незнам кой прави изследвания през годините в тази посока дали чувството за хумор намалява или се..

публикувано на 01.07.24 в 15:38

Любомир Караджов празнува РД с фотоизложба "Провокативо"

С фотоизложбата „Провокативо“ преподавателят по медии и пиар проф. Любомир Караджов отбелязва своя 60-и рожден ден. Експозицията е подредена в Зеленото училище (учебна база на АМТИИ на гърба на Къща „Ламартин“) в Стария град. „ Всичките обекти са снимани с мобилен телефон, като образите са експонирани върху канаваца – платно..

публикувано на 01.07.24 в 12:01