Филмът разказва историята на жена от Орегон, която намира SOS съобщение от китайски дисидент в пакет с декорации за Хелоуин, закупен от "Kmart". Това поставя началото на верига от събития, достатъчни да затворят системата на трудовите лагери в Китай и да задвижат опасната мисия на автора на писмото да изобличи смъртоносно преследване.
Режисьорът на филма Леон Лий е отличен с награди канадски режисьор и продуцент, разследващ истории за съвременен Китай, които не могат да бъдат разказани в страната. Дебютният му документален филм „Човешка реколта“, сниман в продължение на осем години, разкрива незаконната търговия с човешки органи в Китай. Той е излъчен в повече от 25 страни, гледан от милиони по целия свят и е получил 74-тата годишна награда "Peabody", както и наградата на Асоциацията на международните радио и телевизионни оператори за Разследваща журналистика. Продуцентската компания на Лий “Flying Cloud Productions” е посветена на разкриването на проблеми, свързани с нарушаване на човешките права, чрез създаването на документални филми.
Главният герой е Сун Йи-инженер от Пекин, Китай, който започва да практикува Фалун Гонг през 1997 г. Когато практиката, съдържаща морални принципи и чигонг упражнения, е забранена 1999 г. и брутално преследвана от китайския комунистически режим, Сун Йи започва да работи за възстановяването на свободата на вярата на своите сънародници като създава тайна печатница, която разпространява информация за пропагандата на режима. Сун Йи е задържан над дузина пъти заради своята активност, включително по време на Олимпийските игри в Пекин, когато е изпратен в прословутия трудов лагер Масандзя, където е измъчван почти до смърт. Изтъкнатият китайски адвокат по правата на човека Дзян Тянюон защитава Сун Йи и издейства освобождаването му след две години и половина. Когато тайното SOS писмо, което Сун Йи написал, докато е в затвора, стига до „КМарт“ в Орегон, заглавия на CNN и The New York Times спомагат за официалното закриване на системата от трудовите лагери в Китай. Това подтиква Сун Йи да документира цялата си история и продължаващите репресии, с които китайските граждани се сблъскват и до днес. След като е принуден да напусне Китай, Сун Йи умира внезапно и при мистериозни обстоятелства в Индонезия, през октомври 2017.
Леон Лий споделя: „надявам се, че този филм ще отвори очите на хората за това как китайското правителство наистина се отнася с гражданите си и че кадрите, за които Сун Йи рискува живота си, ще се превърнат в инструмент за информираност и за прекратяване на преследването на дисиденти в Китай.“
Номинации и награди на документалния филм "Писмо от Масандзя" :
•Номинация на Канадски екранни награди: Тед Роджърс, Най-добър игрален документален филм.
•Номиниран за 6 награди Лео: Най-добър документален филм, Най-добра режисура, Най-добър монтаж, Най-добър сценарии, Най-добро озвучаване и Най-добра музика.
•Филмов фестивал на Кеймбридж: Награда на публиката "Silver Punt" за Най-добър документаленфилм.
•Международен филмов фестивал в Сейнт Луис: Най-добър игрално-документален филм.
•Hot Docs: Топ 20 любими на зрителите.
•Победител на Международния фестивал за документални филми в Будапеща.
•Международен Американо-Азиатски филмов фестивал: Награда на публиката.
•Doqumenta: Голямата награда на журито за международен документален филм.
•Атланта Докуфест: Награда на публиката.
•Фестивал на документалния филм в Нюбърипорт: Награда на публиката
•Международен филмов фестивал в Калгари: Награда на публиката за Kанадски документален филм.
•Фестивалът на документалния филм "Chagrin Falls": Награда на журито за международен документален филм.
•docsMX: Награда на журито в категория "Breaking Doc".
•SIMA Awards: Най-добър монтаж на игрално-документален филм.
•Филмов фестивал Tallgrass: Изключително анимиран филм.
•Портландски филмов фестивал: Награда на публиката.
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света преди 31..
С джаз концерт на Биг Бенд Пловдив ще бъде открита новоизградената сцена в парк „Ружа“ в район „Западен“. Тя се намира зад храма „Св. Климент Охридски“. Под палката на диригент Николай Гешев с прекрасни изпълнения ще се представят Едит Унджиян и Милена Костова, както и деца от "Арт Войс център". За най-малките има изненади. В събитието ще..
На 30 ноември отбелязваме голям зимен празник – Андреевден. Свети Андрей е първозваният Христов апостол. У нас празникът се нарича още Мечкинден - празник на мечките, чийто господар е Свети Андрей. Свързан е както с ритуали за плодородие, така и за защита от мечките. Според народните представи Свети Андрей прогонва зимата и дългите нощи и от..
В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” . За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..