Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Програмите в началния етап водят до натрупване на дефицити

Учебните програми в началния етап трябва да се преосмислят, тъй като те водят до натрупване на дефиците в учениците, които продължават до 7-8 клас, а понякога и до 10-12 клас.  Това коментира Юлиян Петров, който ръководи синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“, дни след като станаха ясни лошите резултати на българските ученици от изследването PISA. 

Според него вината не е в делегирания бюджет, при който  парите следват ученика, тъй като средства за образование винаги са необходими, а и заплатите на учителите не са чак толкова високи.

Юлиян Петров подчерта, че взимане на добри практики от чужбина едно към едно и прилагането им у нас не биха подобрили ситуацията. 

„Трябва да се промени статуквото, което се е изградило. Необходима е промяна на психологията между 7 и 8 клас, според която целта е да се влезе в рейтингово училище. 

Така се дават купища пари за уроци, насочени към 1-2 учебни дисциплини, за да стигнем до училище, което смятаме, че ще ни даде нещо фундаментално. В същото време се загърбват останалите дисциплини, които са не по-малко важни и потребни в практиката.

Трябва да работим всички училища да бъдат достатъчно атрактивни“, каза Петров и подчерта, че синдикат „Подкрепа“ е притеснен от лошите резултати. 

Подчерта, че те показват, че българската образователна система трябва да се промени, да се преорентира към европейските изисквания, да бъде по-функционална. 

„Обществото ни трябва да признае, че образователната ни система е неуспешна в тази посока. Възпитанието и социализацията у нас до голяма степен изостават“, каза Петров.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49