Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята ще съди за тези промени в Конституцията

Ще използваме всички възможни законови средства тези промени в Конституцията да бъдат обжалвани. "Възраждане" и ИТН не са разговаряли с нас за внасяне на обща жалба, но има достатъчно време и това да се случи.

Това заяви пред Радио Пловдив Мая Димитрова, депутат от БСП и член на парламентарната комисия за промени в Конституцията.

По думите й, тези промени ще донесат много повече хаос и овладяване на прокуратурата и съдебната система.

Всички промени, които се случват към настоящия момент, независимо дали са в Основния зякон, или са в други закони, са единствено и само подчинени на интересите на управляваща сглобка и най - малко са в интерес на българския народ.

Всички бяхме свидетели на публичните дебати в парламентарната конситутционна комисия и в Народното събрание, на срещата с конституционалистите и отрицателните становища на по - голямата част от институциите във връзка със съдебната власт, обясни депутатът от БСП. Тя припомни множеството отрицателни становища, свързани с Инспектората към Висшия съдебен съвет и уточни, че някои неща са били променени, но по - голямата част са останали такива, каквито са били предложени. 

Променяме текстове, които са предмет на Велико Народно събрание и при обжалванията Конституционният съд ще се произнесе по отношение на противоконституционността, подчерта Мая Димитрова. 

Тя допълни, че има и много пропуски в предложения проект за изменение на Конституцията.

Като пример посочи, че никъде не се говори за председателство на самия Прокурорски съвет. Вероятно целта на управляващото мнозинтство е главният прокурор да бъде председател на Прокурорския съвет. 

Това е празнота в закона, категорична е народната представителка от левицата.

Дава се шестмесечен срок за преходните и заключителни разпоредби - време, в което да бъдат изработени нови закони, които касаят промените в Конституцията, каза Димитрова. И попита в рамките на тези шест месеца каква ще е функцията на този Прокурорски съвет.

Има много празноти в закона, които тепърва ще излизат наяве, убедена е Мая Димитрова. 

За главния прокурор

Определено се стесняват правомощията на главния прокурор като фигура - тази фигура е обезличена. Главният прокурор няма да има методически надзор върху всички прокурори, ще ръководи само и единствено върховната поркуратура.

Що се отнася до овладяването на прокуратурата от политиците, депутатката от левицата даде за пример увеличения брой прокурори, които ще се избират от Народното събрание. От 10 прокурори в Прокуроския съвет шестима ще се избират от Парламента, а оттам вече идва и политическото овладяване на прокуратурата. 

Тепърва историята ще е тази, която ще съди за тези промени в Конституцията!

За службните кабинети

Президентите се сменят. Изтичат мандатите и след това идва друг президент. Така че, не бива да се променя Конституцията само заради един човек. 

Приетите промени ограничават президента по отношение на служебното правителство относно възможността за назначаване на служебни министър-председатели. Дали тези хора са независими? Димитрова припомни, че председателят на Народното събрание се избира от управляващото мнозинство. Същото важи и за управителя и подуправителя на БНБ. В настоящия случай те са предложени и избрани от ГЕРБ. 

Въобще не става въпрос за независими служебни министър-председатели, категорична е Димитрова.

Тя припомни, че непрекъснато сме свидетели на промени на промените, на ремонт на ремонтите. Това в никакъв случай обаче не биваше да се допуска по отношение на Конституцията!

Интервюто на Неда Велкова с Мая Димитрова е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С ИИ направихме обективен анализ на изборния процес

„ Знаете, че използвахме Изкуствения интелект, който да направи обективни анализи на изборния процес и бяха открити доста нарушения – надписвания на бюлетини, неработещи видеоустройства. Като цяло имаме много забележки по начина, по който бяха проведени последните избори и следващите избори, ако бъдат проведени по същия начин, няма да..

публикувано на 07.01.25 в 16:50

ГЕРБ не е притиснат да състави кабинет, на власт е чрез Главчев

ГЕРБ в момента са на власт. Правителството на Главчев е кабинет на ГЕРБ и Пеевски, така че те не са притиснати да съставят кабинет. Това коментира журналистът Петко Георгиев след като стана ясно, че номинираният за премиер Росен Желязков е неприемлива фигура за ДБ. „За ГЕРБ играта е по-скоро игра на време - не само за печелене на време за..

публикувано на 07.01.25 в 16:06
Габриела Руменова

Мобилните оператори прилагат агресивна нелоялна практика

Втори мобилен оператор повиши едностранно месечните такси за своите абонати. Още в края на миналата година един от мобилните оператори направи тази стъпка, като уведоми своите абонати, че ще получат подобрения в услугите, но ще има и увеличение на сметките.  Преди ден още един от мобилните оператори също вдигна цените.   Казусът с  непоисканите..

публикувано на 07.01.25 в 15:48

Очакваме грипната епидемия в Пловдив в края на януари

Грипната епидемия в Пловдив се очаква в края на месец януари. Засега повечето случаи на заболели са от Covid-19, а не толкова от грип. Тенденцията за увеличение на случаите на бактериални пневмонии и респираторен синцитиален вирус, която наблюдаваме от месец октомври, продължава. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив..

публикувано на 07.01.25 в 10:22
Любомир Стефанов

Спирането на преговорите е опит за вдигане на мизата

"Прекъсването на преговорите за съставяне на правителство, според мен е по-скоро опит за вдигане на мизата, но доста нескопосан и груб", коментира политологът Любомир Стефанов. Според него прекратяването на преговорите заради спор за фигурата на потенциалния премиер изглежда пресилено, колкото и темата да е важна. "Ако си готов да бламираш всичко..

публикувано на 07.01.25 в 10:21