Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ден след ден" за поуките от годината и за Шенген

Компромисният вариант-България и Румъния да бъдат приети в европейската зона без граничен контрол, но на този етап само по въздух и вода, изглежда все по-вероятно решение. Обявено първоначално от румънска страна, днес то бе потвърдено и от българския премиер Николай Денков, засега като принципно съгласие с Австрия и описано от него като безспорен успех на българската държава. Да го приемаме ли така-това ще попитаме Владимир Кисьов бивш заместник-външен министър, както и главен преговарящ в процеса на присъединяване на България към ЕС.

Националният празник засега остава 3 март. Предложението за промяна в Конституцията бе оттеглено и така готвеният от няколко политически организации референдум за запазване на датата се обезсмисли. Паолина Комсалова и Веселина Пеева ни връщат към дискусиите по темата през годината. Ще чуем разговорите им с историка Димо Чешмеджиев, скулптора Иван Тотев и писателя Христо Карастоянов, според когото българите оставаме разделени по всички въпроси. 

Обединяваща може да е музиката. Така диригентът Йордан Камджалов обяснява в разговор с Антоанета Петричанска замисъла на концерта на 3 март „България пее“.

Своеобразна реабилитация на 24 май стана международното признание, което получи на тази дата писателят Георги Господинов за романа си „Времеубежище“. За работата си с писателя разказва издателката Божана Апостолова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 24.01.25 в 17:13

Онлайн и присъствено в "Ден след ден"

От сряда пловдивските ученици минават на онлайн обучение, което ще продължи пет дни, а след тях идва и междусрочната ваканция.  Днешните решения на Областният щаб за грипа обобщава Даниела Добрева.  За готовността на ученици и учители да преминат обучението в края на първия срок в електронна среда, точно когато се оформят оценките разговаряме с..

публикувано на 24.01.25 в 14:56

Усмихнат петък с "Вход свободен"

Днес каним всички малчугани да развихрят въображението си и да участват в  тематично  ателие за оцветяване  на водолюбиви птици, риби и други водни обитатели, домакин на което ще бъде Природонаучния музей. Събитието е посветено на Световния ден на влажните зони, който се отбелязва на 2 февруари. През 1971 година в град Рамсар (Иран) се подписва..

публикувано на 24.01.25 в 09:30
Пловдив

"Точно днес" по въздух и земя

Седмицата си отива с нов оптимизъм според Алфа Рисърч - 69% от българите смятат, че по-добрият вариант е, че имаме сформирано правителство. Министрите  проведоха първо заседание и стана ясно, че не сме готови за еврозоната.  През 2025 - БНР  става на 90 години, Радио Пловдив на 70, за мисията да информираме първи, да отстояваме позициите на..

публикувано на 23.01.25 в 15:27

Битката с мръсния въздух в Пловдив „Ден след ден“

От началото на седмицата въздухът, който пловдивчани дишат, е мръсен, а предупрежденията да не се палят кюмбета и да не се излиза по улиците очевидно не дават ефект. За битката с мръсния въздух в града ще разкаже адв. Димитър Площаков, който е първият, спечелил обезщетение срещу МОСВ заради вреди от въздуха, а във ВАС води дело за качеството на..

публикувано на 23.01.25 в 14:33