Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мечтите и малките планове вадят хората от депресия

Как правилно да целеполагаме делника във високосната година, какви са правилата за успешно начало, припомняме си синтезирано какво говори науката със Стоичко Миличин, психолог.

Той подчерта, че за да не изпада в депресивни състояния човек винаги трябва да има цел, като тя не е задължително да е материална, може да бъде емоционална или здравословна. Добави още, че тези цели не трябва да се поставят на Нова година или на рожден ден и по този начин да помрачаваме празника си, а да го правим тогава, когато градим мечтите си. 

По думите му именно мечтите и малките планове като пътуване са нещата, които ни вадят от депресията. Причината е, че по този начин липсва празното съществуване, в което всеки ден прилича на предишния.

„Пътят на щастието не е само в достигането на целите, а във всяка една стъпка, която ни приближава към тях. Трябва да се наслаждаваме на пътя към постигането им.

Младите за разлика от по-улегналото поколение са се научили да живеят ден за ден, да се радват на деня. В същото време по-възрастните все още чакаме нещо по-голямо, което е голяма грешка от наша страна. Това можем да го научим от младите“, каза Миличин.

Според него когато човек обича работа си няма да усети дискомфорт при връщането в офиса след дългата почивка по празниците. Миличин е категоричен, че липсата на почивни дни през следващите три месеца ще доведе до баланс при тези, които са прекарали празниците в бездействие, което води до емоционално натоварване и създаване на проблеми. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Радостина Александрова

Оропуче не е нов вирус, хората да не се паникьосват

Промените в климата, обезлесяването на природата не остават без последствия за хората, независимо че здравните експерти отхвърлят пряката връзка между тях и здравето ни. След агресията на Ковид -19, сега СЗО предупреждава за активизиране на някои стари вируси, но се появяват и нови, за които не сме добре информирани. Каква опасност крие..

публикувано на 21.08.24 в 10:52

Гражданите гласуват за играчи срещу системата

"Няма опасност за държавността, защото дори и с конституционните промени няма вероятност страната да остане без действащо Правителство. Или ще продължи действието на Правителството на Димитър Главчев, или ще се намери процедура за избор на ново. Президентът обаче в тази ситуация умело демонстрира слабостите на промените в Конституцията и затова се се..

публикувано на 21.08.24 в 10:47

Нов проект подкрепя деца със специфични потребности

Днес стартира нов проект „Помогни ми да се справя сам“, който е насочен към деца със специфични образователни потребности в Пловдив. Той е на Лицензиран Монтесори център „Първи стъпки“ и ще предоставя безплатни услуги за децата от квафилицирани специалисти в различни области. „Работата с деца със специфични образователни подребности..

обновено на 20.08.24 в 10:39

Рано е да се говори за конституционна криза

Все още е рано да се говори за конституционна криза. Въпреки странната ситуация, все пак сме в полето на действие на конституцията.  Това коментира конституционалистът доцент Христо Паунов по повод отказа на президента Румен Радев да подпише указа за служебния проектокабинет на Кожарева. Доц. Христо Паунов припомни, че след промените в..

публикувано на 20.08.24 в 10:35
Атанас Славов

Конституционна криза няма, Радев упражни свое правомощие

Смятам, че не е налице конституционна криза. Защото президентът упражни своето правомощие по Конституция да не подпише и да не издаде указ за назначаване на служебно правителство, тъй като не е съгласен с предложения състав. В тази хипотеза президентът има право да не подпише указа. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио..

публикувано на 20.08.24 в 10:08