Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Увеличаването на Фронтекс на границата ни ще е от полза

Снимка: БГНЕС

Почти тройното увеличаване на присъствието на Фронтекс на границите ни е положително за България, защото натискът върху нашите гранични полицаи е голям. Това значително ще го намали. Освен това обмяната на опит между граничните служби на ЕС е полезно. Това коментира Иван Анчев – дипломат и експерт по сигурност по повод станалите известни пет условия на Австрия да ни пусне по въздух и вода в Шенген.

Според него засилените внезапни проверки по летищата трябва да са сигнална лампа пред българската държава, защото там може да е  най-големият проблем. Въпреки това той смята, че ще се докаже, че България не е рисков миграционен фактор. За да подплати тезата си даде пример с Канада и България.

„Когато Канада свали визовите ограничения за български граждани по същия начин имаше внезапни проверки по летищата. Случаите на неиздържани проверки бяха почти единични. Това доказа, че България не е рисков емиграционен фактор за Канада. Същото ще е и сега“, каза Анчев.

Подчерта още, че не бива да се преекспонира и да се всява паника с Дъблинското споразумение, че едва ли не у нас ще бъдат върнат много мигранти. Даде пример с това, че от всички 6000, които са преминали през България, евентуално могат да бъдат върнати 193. Добави и, че всички тези 6000 не са хора които търсят закрила, а целта им е Австрия и Германия.

Според него новите условия от страна на Австрия са модифицирана версия, която има вътрешно-политически за Австрия характер и се появяват заради изборите.

„Да, влизането на България и Румъния по всички граници би било по-добрият вариант, но и това е стъпка напред и аз съм оптимист, че ще се стигне до пълноправното членство в Шенген.

Договорената дата за влизане по суша ще зависи от вътрешно-политическите резултати на  изборите в Австрия, никои не би искал да се обвързва с конкретна дата след като не се знае каква ще е конфигурацията в австрийския парламент“, каза Анчев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21