Той сподели, че обсъждането е напълно прозрачно и в условията на плурализъм. Според него липсата на КП е сигнал за разделението на психично- здравната помощ от всички останами сфери на медицинска помощ, което сегрегира психиатрията.
По думите му с въвеждането на КП ще се създадат условия за по- добро финансиране, базирано на реално извършена дейност и контрол на качеството, по- добро заплащане за труда и привиличане на повече специалисти.
А що се отнася до спорната оценка за модела на клиничните пътеки, проф. Стоянов коментира, че те са жив организъм и също подлежат на промяна, ако се установят проблеми.
Професорът коментира и опасенията на работищи в системата, че с кличините пътеки ще спре държавнтото финансиране, както и това, че няма да могат да получат плащане, защото голяма част от пациентите им са здравно неосигурени.
Последното е лъжа, категорочен е той и посочва, че съотношението - осигурени/неосигурени в психиатриите е като това в здравната система като цяло, което е между 5% и 8%. За тези хора ще бъдат въведени буферни механизми, които съществуват и за другите клинични пътеки.
Проф. Стоянов заяви, че финансирането на психиатричната помощ е на преминалата единица /човек/ за лечение, за която се получават около 65 лева на ден. Сега голямата битка на мениджърите на половината легла в системата е тази сума да се увеличи. Какво става в останалате 2000 легла, където методиката не се прилага, а има "исторически" бюджет не споменава, което е "грозно и тенденциозно". Той коментира, че сега няма достатъчен контрол как е било провеждано лечението и проследяването след изписване.
"За моите колеги е безкрайно удобно да взимат по 60 лева на ден и постоянно да врещят, че искат 100 без по никакъв начин някой да контролира обема, количеството, качеството и полезността на прилаганите метои за диагностика и лечение. Тяхната драма е, че в условията на клинична пътека контролът на качеството и отчитането на дейностите ще се завиши".
Цялото интервю с проф. Стоянов е в прикачения звуков файл.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..