Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Аргументите на Радев срещу Конституцията не са само лични

Президентът Румен Радев сезира Конституционния съд за промените в основния закон, които бяха приети от парламента на 20 декември. Той  атакува начина на съставяне на служебно правителство, както и възможността българи с двойно гражданство да бъдат избирани за депутати и министри. Държавният глава счита за противоконституционна възможността със закон да се определят квалифицирани мнозинства за избора на ръководства на държавни органи, както и разпоредбите, уреждащи срока на пълномощията на Народното събрание. По отношение на промените в глава "Съдебна власт" се оспорва новият ред за назначаване на председателите на върховните съдилища и главния прокурор, който позволява това да става и без издаване на президентски указ. Според преподавателя по конситуционно право Наталия Киселова не е коректно да се каже, че възраженията на държавния глава са защото го засягат лично. По- скоро трябва да се гледа в по- широк мащаб. Внимателният прочит на мотивите показва, че те се по- скоро на полето на политиката, а не толкова на съдебната власт. Още повече, че голяма част от разпоредбите ще действат след неговия мандат.

Така че личният мотив на президента можем да го разглеждаме по- скоро частично, смята доц. Киселова. Аз очаквам народни представители също да сезират КС, така че предстоят интересни месеци.

След като се възстанови работата на НС предстои да бъдат избрани членове на Комисията на противодействие на корупцията с 2/3 мнозинство, което ще е първото прилагане на промемен конституционен текст. 

НС трябва да промени законите, които се отнасят за длъжностите, които могат да бъдат служебни премиери, за да знаят заемащите ги дали след мандата си, ако приемат, ще се върнат на тази длъжност или не. Това ще промени и начина по- който се назначават тези, защото голяма част от тях са ярки политически фигури. Както и дали президентът избира на кого да предложи или ги кара по списъка, предложен от основния закон.

Така са писани нормите, че все да сме в политическа криза. Сроковете са така направени, че това може да създаде вътрешно напрежение при свикването на ново НС и разпускане на старото, което сроде новата конститутция ще действа до изборите.

Вече са определени трима съдии съдокладчици- конситтуционни съдии и може да се предположи, че до края на месеца искането ще бъде здопуснато, още месе- за събиране настановища и след края на февруари може да се очаква сравнително скоро решение след май- юни, прогонозира доц. Киселова.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Иван Начев

Вотът ще бъде надцакване между двете ДПС-та

Приближаваме към есента на 2024 година, която ще настъпи на 22 септември. Трупаме новини за изборите, на които едни от партиите ще се явят разделени, а други с опит за коалиции. Дали след разрива в ДПС има знаци за успешно представяне на вота, защо БСП и партиите към нея предприемат хода "лидерите крачка назад",  коментарът му за ресора на..

публикувано на 18.09.24 в 11:31

Очаква се Иван Петков да води листата на БСП-ОЛ в Пловдив

24 партии и 9 коалиции ще се явят на поредните изборите през октомври. За кампанията в Пловдив на коалиция "БСП-Обединена левица" разговаряме с народния представител  Иван Петков . Петков съобщи, че той ще бъде водач на пловдивската листа, ако Националният съвет утвърди решението на местната организация. Очаква се това да стане на 20 септември, след..

публикувано на 18.09.24 в 09:40

Възстановената църква в Стряма има храмов празник

Църквата „Свети мъченици София, Вяра, Надежда и Любов“ в село Стряма отбеляза храмовия си празник с литургия и курбан за здраве. В проповедта си отец Красимир разказа преданието за София и трите й дъщери Вяра, Надежда и Любов, загубили живота си по времето на император Адриан (117-138 г.).  "Нека следваме примера на тези мъченици, които в трудни..

публикувано на 17.09.24 в 13:23

Няма да намалеят сделките заради новите правила за кредитиране

Нови правила за отпускане на ипотечен кредит влизат в сила от 1 октомври. Получателите трябва да имат поне 15% от стойността на имота. Срокът за изпълнение ще бъде до 30 години, а месечната вноска ще е в размер на до 50% от месечния доход на кредитополучателите.  Как ще се отразят промените на тегленето на заеми и на цените на имотите? Това ще..

публикувано на 17.09.24 в 10:04

Въпроси и отговори за българското образование днес

Образованието е в основата на всяко общество. Но в днешния бързо променящ се свят колко добре се държи тази основа? Излизаме на улицата, за да попитаме хората какво всъщност мислят за състоянието на образователната система в страната им.  От ученици и родители и съвсем случайни граждани, като певецът Орлин Павлов, чухме опит от първа..

публикувано на 16.09.24 в 12:23