Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Аргументите на Радев срещу Конституцията не са само лични

Президентът Румен Радев сезира Конституционния съд за промените в основния закон, които бяха приети от парламента на 20 декември. Той  атакува начина на съставяне на служебно правителство, както и възможността българи с двойно гражданство да бъдат избирани за депутати и министри. Държавният глава счита за противоконституционна възможността със закон да се определят квалифицирани мнозинства за избора на ръководства на държавни органи, както и разпоредбите, уреждащи срока на пълномощията на Народното събрание. По отношение на промените в глава "Съдебна власт" се оспорва новият ред за назначаване на председателите на върховните съдилища и главния прокурор, който позволява това да става и без издаване на президентски указ. Според преподавателя по конситуционно право Наталия Киселова не е коректно да се каже, че възраженията на държавния глава са защото го засягат лично. По- скоро трябва да се гледа в по- широк мащаб. Внимателният прочит на мотивите показва, че те се по- скоро на полето на политиката, а не толкова на съдебната власт. Още повече, че голяма част от разпоредбите ще действат след неговия мандат.

Така че личният мотив на президента можем да го разглеждаме по- скоро частично, смята доц. Киселова. Аз очаквам народни представители също да сезират КС, така че предстоят интересни месеци.

След като се възстанови работата на НС предстои да бъдат избрани членове на Комисията на противодействие на корупцията с 2/3 мнозинство, което ще е първото прилагане на промемен конституционен текст. 

НС трябва да промени законите, които се отнасят за длъжностите, които могат да бъдат служебни премиери, за да знаят заемащите ги дали след мандата си, ако приемат, ще се върнат на тази длъжност или не. Това ще промени и начина по- който се назначават тези, защото голяма част от тях са ярки политически фигури. Както и дали президентът избира на кого да предложи или ги кара по списъка, предложен от основния закон.

Така са писани нормите, че все да сме в политическа криза. Сроковете са така направени, че това може да създаде вътрешно напрежение при свикването на ново НС и разпускане на старото, което сроде новата конститутция ще действа до изборите.

Вече са определени трима съдии съдокладчици- конситтуционни съдии и може да се предположи, че до края на месеца искането ще бъде здопуснато, още месе- за събиране настановища и след края на февруари може да се очаква сравнително скоро решение след май- юни, прогонозира доц. Киселова.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ще върна адвокатурата в обществения живот на Пловдив

Връщането на адвокатската колегия в обществения и културен живот на Пловдив – такава е амбицията на новия председател на съсловната организация адвокат Пламен Бонев. Това той сподели в интервю за Радио Пловдив след като беше избран през уикенда начело на 1260 адвокати, колкото наброява местната колегия. „ В културния и обществен живот..

публикувано на 27.01.25 в 15:52

Вече няма толкова големи задръствания в Пловдив

В момента в Пловдив няма толкова големи задръствания. Аз също се придвижвам с автомобил и сега се придвижвам много по-бързо от края на миналата година. Това заяви кметът на Пловдив Костадин Димитров по повод информацията, че града е шести в света по задръствания. Той беше категоричен, че в момента в града има успокояване на трафика, заради..

публикувано на 27.01.25 в 15:45

Търговската война води до негативни последици за всички

До какво ще доведе напрежението между Европейския съюз и Доналд Тръмп прогнозира в програма "Точно днес" Димитър Георгиев, финансист и анализатор на международните пазари. Според него президентът Тръмп е в центъра на събитията повече от вякога и повече от всякога пазарите зависят от това, какво ще реши той. И всеки ден е различнен. " Днес се..

публикувано на 27.01.25 в 10:44
Светлин Тачев

Кабинетът действа синхронно, ще се разберат за бюджета

При кабинета „Желязков“ виждаме една реална коалиция, а не сборен механизъм от формации, какъвто беше т.нар. сглобка. Действията между политическите играчи в правителството са по-устойчиви и синхронизирани, което дава възможност да мислим, че кабинетът ще изкара по-дълго от този на Денков. Това коментира политолога Светлин Тачев от Агенция..

публикувано на 27.01.25 в 10:35

И на 90 години БНР остава модерна медия

Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70.  "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..

обновено на 25.01.25 в 10:35