Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филм за планетарните граници представят в Пловдив

| обновено на 09.01.24 в 15:34 | Интервю
Снимка: Личен архив

Фондация "ЗаЛЕСена" организира прожекции на документалния филм "Да прекрачиш границите". Лентата представя най-голямото научно откритието за нашата планета - планетарните граници. Това са деветте най-важни фактора, от които зависи животът на Земята. Дейвид Атънбъро, с помощта на екип от учени, ни запознава с тези планетарни граници. Кои от тях сме прекрачили и какво се случва, когато отидем отвъд критичния им праг?

Прожекцията на филма е днес от 18.30 часа, в читалище „Съвременник“, в ж.к."Тракия", на партера на бл.146. Преди прожекцията на филма ще бъде представен проект "ЗаЛЕСена", който има за цел създаване на биоразнообразни лечебни гори чрез японския метод Мияваки. Прожекцията е с вход свободен. 

„Повече от 10 години се занимавам с най-различни екологични проекти. Промяната, която можем да направим в живота си, за да живеем по-отговорно на Земята, преминава през три стъпки – индивидуална промяна, колективна промяна и системна промяна. Колективната промяна е звеното, което свързва индивиуалната промяна със системната промяна, защото истинска радикална промяна може да се предизвика само, ако цялата система, която сме създали се промени.Тези планетарни граници бяха определени през 2009-та година.

Във филма, те са представени накратко. Обяснено е какво се случва, ако прекрачим тези граници, като са споменати и повратните точки в климатичните промени на Земята. Как те са свързани с тези граници и какво се случва? Все неща, които са много важни според мен. В бъдеще, те би трябвало да бъдат включени в учебната програма. Това е основна информация свързана с нашата планета, която всеки един трябва да знае. Този филм, както и други, които сме превеждали и може да бъдат гледани, като филма „2040 – да живееш промяната“ са филми, които в първата си част показват проблема и каква е ситуацията, но след това дават и решение. Те завършват с надежда, че има решение и какво реално може да бъде направено. Аз обичам тези филми и съм се концентрирал върху тяхното разпространение и превеждане, защото ако само представиш на хората колко е черна ситуацията, това може да ги отчая. Ако не им дадеш някакви решения и надежда мисля, че няма смисъл да показваш реалността , казва Марин Абаджимаринов, създател на проект "ЗаЛЕСена".

Във фейсбук страницата на събитието, може да откриите линк, който ще ви препрати към трейлъра на филма. 

След Пловдив, филмът „Да прекрачиш границите“ ще бъде представен и в други градове на страната, като София, Шумен, Варна, Добрич и Бургас.

Марин Абаджимаринов, гостува в предаването „Вход свободен“.

Чуйте повече, в прикачения файл.  


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Проф. Александър Шурбанов в "Срещи" тази събота

Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г.  Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век?  На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив, събота,..

публикувано на 10.01.25 в 13:37

"Диви треви" на Станка Александрова в ДПХ

Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува.  Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви".  Композициите на творбите и цветовете им изследват..

обновено на 09.01.25 в 07:18

Спасяват Панагюрското съкровище от огнения ад в Лос Анджелис

Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата.  Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..

обновено на 08.01.25 в 17:27

"Писмо до баща ми" и до себе си с Вилиян Гешев

Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..

публикувано на 08.01.25 в 10:02

НГСЕИ с голяма изложба на бивши ученици за 50-я си юбилей

Важен юбилей ще бележи и вдъхновява голяма част от инициативите, които Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив планира през настоящата 2025 година. Уникалното за страната, а и за Балканите, учебно заведение чества 50 години от основаването си, а едно от първите събития, посветени на юбилея е мащабна изложба на бивши..

публикувано на 08.01.25 в 09:42