По думите му в частта за съдебната власт са били погребани надеждите на много хора, симпатизиращи на политическите сили, които уж са издигнали за своя кауза върховенството на правото. Вместо това от публикуваните текстове в ДВ "изпъзява противен мелез" межуд Борисов и Пеевски, в който на конституционно ниво са закрепени техните позиции и инвестиции в съдебната власт. Адвокат Екимджиев аргументира тезата си с това, че евентуалният избор на членове на нов ВСС ще започне след шест месеца, които трябва да бъдат избрани с квалифицирано мнозинство. Ако то се постигне, което е съмнително, след още три месеца може да започне избор на нов главен прокурор и няма пречка той отново да се казва Борислав Сарафов. Затова единственото сигурно нещо е, че поне 9 месеца "аватарите" на Бойко Борисов и на Пеевски ще стоят там, ще вредят и ще получават големи заплати.
Адвокат Екимджиев коментира и поведението на ПП и ДБ, които спечелиха избиратели с каузата за съдебна реформа. По думите му за тях мантрата за по- важни геополитичски цели им се е сторила много примамлива. "На тези хора много им се услади да се възползват от ефективността на паралегалните методи, с които действат Борисов и Пеевски", каза адвокатът. Всичко става много бързо, няма опозиция, която да е коректив и това е опасно за демокрацията. Те дори за първи път от 30 години спряха изпълнения на решения на Европейския съд по правата на човека и се държат като мутри и хулигани, бедаденият пример.
Президенът брани своите правомощия, орязани с промените в основния закон и с обжалването, което прави в КС, смята Екимджиев. Старата Конституция дефектира в частта за служебните правителства, с които Радев управлява две години, с някак си беше променен парламентарният характер на републиката. Тази част трябваше де се промени, но именно заради това бързане на всяка цена, да стане бързо, по Коледа, да се замаскира с пушилката около Паметника на съветската армия, това беше направено по "адажамийски начин, с куп грешки, заради които сега може да се застъпи старо с ново НС", смята адв. Екимджиев. Ограничението на кръга от лица, които президентът може да избира за служебни премиери, също е спорен, защото президентът, който и да е той, трябва да има свободата да избере най- подходящия човек за този пост в конкретна политическа ситуация.
"Мачът е свирен и е платен", прогнозира адв. Михаил Екимджиев за изхода на обжалването в КС.
Юридически има много основания голяма част от исканията да бъдат удовлетворени. Но практически това няма да стане поради няколко причини. Сред тях е "коледният подарък" с новата сграда на КС за 22 млн.лв. На второ място - утре започва и избор на двама съдии от параламентарната квота, т.е този парламент, чийто закон ще се гледа в съда, ще излъчи представители, които е предвидимо как ще гласуват. На трето място, но не по важност, Михаил Екимджиев посочи една от най- разочароващите, по думите му, поправки, свързана с индивидуалната конституционна жалба. Той смята, че тази безспорна идея за промяна, по която е имало и пълен консенсус, изненадващо се се оказва друга - само съдилищата, пред които се водят деля, и то по своя преценка, могат да я направят. Това също е подърк за Конституционния съд.
"Аз смятам, че тези подаръци ще предопределят отхвърлянето на конситуционната жалба на президента. Ще има тук - там някое особено мнение, може да отпадне някой незначителен периферен текст, но основните текстове ще бъдат запазени".
Цялото интервю с адв. Михаил Екимджиев е в прикачения звуков файл.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..