Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има леко увеличение при грипа в Пловдив, пик - през февруари

Под 50 процента е ръстът на острите респираторни заболявания в Пловдив и на този етап увеличението не е значително. 

Вече започнаха да се увеличават, макар и съвсем слабо. Няма някакво значимо увеличение в сравнение с предните години. В Пловдив заболяванията се увеличават обичайно от средата на януари и края на този месец, а през февруари е най-голямата заболеваемост, каза в интервю за програма Точно днес председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари в града д-р Костадин Сотиров

Д-р Сотиров уточни, че има вируси, които протичат с клинична картина и на грип,  и на ковид, респираторния синцитиален вирус  и аденовирусните инфекции.

По думите му резултатите от тестовете, които си правят пациентите, както и тези в лабораториите, излизат почти еднакво Ковид 19 и грип.

Нито снегът, нито студът спират днес вирусите. Навремето минусовите температури са ги възпрепятсвали, тъй като хората не са се придвижвали на големи разстояния и не са заразявали околните, каза още д-р Сотиров и определи ваксинирането като единствената смислена мярка. 

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл. 
По публикацията работи: Димитър Владимиров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българската аристокрация е не по-малко бляскава от западната

Днес е премиерата в столицата на книгата "Аристокрацията на Второто българско царство" от проф. Николай Овчаров. От издателството са написали за това изследване, че "аристокрацията на България по време на Второто българско царство е била не по-малко бляскава и горда от великолепните благородници – херцози, графове и барони на..

публикувано на 15.04.25 в 17:05

Хората трябва да повярват в мисията ни - работещ зоопарк

Първо информационно събитие под надслов "Зоопарк Пловдив – мечти и реалности за бъдещето"  ще представи информация за бъдещето на  зоологическата градина и  с него започват поредица от активности, които съчетават забавление и образование в природна среда. Основната част от програмата включва образователна лекция, посветена на програмата за..

публикувано на 15.04.25 в 16:45

Работодателите се научиха, че трябва да задържат кадрите си

Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) представи най-новото си национално изследване, което разкрива ключови тенденции на пазара на труда за периода април – септември 2025 г. Проучването обхваща 1078 компании от 12 сектора за периода април - септември 2025 г. Макар че наемането на нови служители не спира, българските работодатели стават..

публикувано на 15.04.25 в 16:14

МВР, АПИ и общините да изготвят стратегия за пътната безопасност

МВР ще купи и ще пусне в трафика необозначени полицейски автомобили, които да спират шофьори за проверка. Така полицаи с цивилни коли ще контролират агресивните шофьори и такива, които нарушават Закона за движение по пътищата.  Ще се даде възможност шофьорите да плащат глобите на пътя, веднага след установяване на нарушението. Това обяви..

публикувано на 15.04.25 в 14:25

Седем аргумента защо не трябва да се връщаме в "езиковото гето"

Борис Петров е старши учител по  английски език в  Езикова гимназия „Пловдив“. Провокиран от намерението за "преосмисляне" на досегашната приоритетна роля на чуждоезиковото обучение и засилване на това по природни науки и математика, което се лансира от министъра на образованието, той изпрати до МОН писмо, в което аргументира защо това не трябва да..

публикувано на 15.04.25 в 11:41