Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Днешният човек не живее "вертикално" към Бога

"Има общински съветници и централна власт, които да решават компактно съдбата на паметниците, защото тя не касае само паметника Альоша и паметника на Съветнската армия в София, но такива паметници има и във Варна,.и в Бургас, и на много други места. 

Това, което аз предложих, след като има толкова много носталгични чувства към най-големия монумент в Пловдив, поставен на най-високото място, той може наистина да остане там, но не в тази си вертикална насоченост, която издава мощ, каквато Съветската армия няма, а като се положи хоризонтално. Така, както са се полагали мумиите в египетските пирамиди". Това  каза писателят Антон Баев.

По думите му, това няма да струва никакви средства, а от друга страна, ще се запази и мястото. 

"Защо паметникът да е хоризонтално ли? Ами посоките в света винаги се сменят и то не отпреди 20-30 години, а периодично и ние трябва да виждаме накъде върви светът. Може главата да бъде положена на Изток, а краката - на Запад, така, както се осъществява и  днешната световна миграция - в посока Изток - Запад. Краката на Альоша могат да сочат на Запад".

Баев подчерта, че консесусно преосмисляне на миналото с друга оптика е възможно. Крайните противопоставяния не са в цялото общество, а съставляват отделни групи от хора от 15-20%, привързани повече към евроатлантическите ценности и Запада или друга по-малка - към Изтока.  "Трябва да се намери баланса и да обърнем Альоша Изток - Запад и да запазим мястото. Идеята може да е смешна в своята провокативност, но съдържа възможна оптика към миналото".

Баев подчерта, че в момента  човек не живее "вертикално" с насоченост към Бога. 

"Той живее хоризонтално, това е пространствено разпадащият се човек, мигриращ от място на място и това още не е уловено в изкуството.  Все още ние вървим в някакви вертикални паметници, които сочат връзката между ботуша и Бога. Такава връзка няма!"

Баев бе категоричен, че за преосмисляне на миналото трябва да бъде предизвикана дискусия с участието на широк интелектуален кръг. Идеята за референдум няма да сработи, поради факта че не може сегашното, бъдещето или миналото  да се решават с референдум, когато касаят културно-историческата сфера.

"С референдуми може да се решават фактически въпроси, като това, откъде да минава например градският транспорт." 

Интервю - звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ОУ "Кочо Честеменски" с коледен базар за деца на загинали полицаи

Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..

публикувано на 25.11.24 в 15:05

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..

публикувано на 25.11.24 в 08:46

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15