Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неравенствата в държавните ВУЗ са огромни

"За първа година в бюджета на висшите училища не е удовлетворено нито искането на министъра на образованието и науката, нито искането на синдикатите, нито искането на Съвета на ректорите за оценка на качеството. Това е една вече изтъркана дума в устата на политиците и за радост,  ентусиазмът на преподавателите във висшите училища  все още изпълнява критериите за качество, независимо че нито финансирането е налично, нито доходите на преподавателите са на необходимото ниво. Когато човек отиде в политиката и като напусне академичната общност, се вижда  раздвояване на личността - в академична среда говори като нас, а в политиката се самозабравя и говори неверни неща". Това заяви председателят на Синдикат Висше образование и наука - КНС проф. д-р Лиляна Вълчева.

Тя бе категорична, че членовете на Синдиката настояват, както е записано в Закона за висшето образование, най-ниската начална заплата на асистент да бъде 2 200 лв от 1 ануари 2024 г., защото за това има достатъчно средства. Те обаче не са достатъчни, за да бъдат удовлетворени напълно заплатите за останалите академични длъжности. За заделените 39 млн няма яснота как ще бъдат разпределени.

Проф. Вълчева подчерта още, че специалистите с образователна степен "магистър" трябва да получават начална заплата поне около 1500 лв.

Тя не отрече, че с представителите на властта има диалог, но уточни, че той е на ниво "празни приказки". 

Служителите с висше образование трябва да имат решение за заплатите си, защото някои от тях с образователна степен "бакалавър" дори получават под 1000 лв. 

И проф. Цоков, и акад. Денков коментират, че до края на януари ще се приеме някаква методика, знаят и това, че нашият синдикат от години анализира цялата система и сме доказали, че неравенствата в държавните висши училища са най-големи. Има висши училища с 1350 лв средна брутна  работна заплата, но има и такива с 3600 средна брутна работна заплата. Неравенствата са 1 към 3".

Проф. Вълчева изрази несъгласието си със заявеното от акад. Денков на срещата в Пловдив, че трябва висшите училища да се върнат към качеството. "Акад. Денков, ако се е откъснал в политиката от академичните среди, вероятно мисли, че неговите колеги работят в хаос. Напротив -  критериите за качество действат много активно в системата на висшето образование. Да не се изказва неподготвен и да прави разнопосочни изказвания в зала и при срещата с академичното ръководство на АУ.  Това е обида за нашата система. Не може в залата пред колегите да каже, че  е грешка договарянето на минимални заплати. А как да диференцираме по-нататък, ако не положим минимума?! След това критериите са много точно разписани".

Проф. д-р Вълчева  бе категорична, че членовете на синдиката  застават категорично зад исканията си за повишаване на доходите и стартират подготовката на декларация и впоследствие протестни действия, ако до средата на февруари няма решение.

Цялото интервю - звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57