Проблемите за санирането на жилищни сгради с пари от Плана за възстановяване и устойчивост в неговия първи етап обсъдиха на среща днес представители на Националното сдружение на общините в България и министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков.
Има ли изход от проблемната ситуация, за какво настояват и какво предлагат от Сдружението на общините? Разговорът е с Емил Кабаиванов, кмет на Карлово и член на УС на НСОРБ.
Д-р Емил Кабаиванов каза пред Радио Пловдив, че са разговаряли с министъра, като са предоставили готови предварително тези и изводи, които са обобщили от всички проведени срещи в сдружението.
"Статистиката сочи, че над 3000 са подадените проекти от 152 общини, всички общини у нас са 265. Става ясно, че повече от половината общини в България сме кандидатствали по тази програма", каза д-р Кабаиванов. Той подчерта, че инициативата идва от собствениците на апартаменти, но координатори по места са общините, одобрени са 1/4 от подадените проекти. Общата сума на проектите, които подават общините е 3 милиарда и 900 милиона лева. Одобрени проекти са само за 1 милиарда и 100 милиона лева.
"Надеждите на повечето собственици на жилища не се оправдават. Причините са различни, като се започне от оплакване от енергийните одити, които се поставят под съмнение, както и това, че камарата на частните енергийни одитори поставя под съмнение изготвените проекти", поясни кметът на Карлово. Той съобщи, че от 32 общини има писма с жалби. "Това даде повод на НСРОБ, в няколко пункта да изрази позиции пред МРРБ. Ние се присъединихме към жалбите на колегите ни и настояваме от министър Цеков да бъде осигурена максимална прозрачност на всички проекти за енергийни одити, но за тях пък е необходимо много време", допълни д-р Кабаиванов.
Пълен одит на енергийните сертификати: Ние искаме всичко да е перфектно, защото иначе има съмнения и жалби. Второ, фактите категорично показват, че от над 3000 проекта, са одобрени само 760 проекта. Ние искаме това предложение да се разгледа от министъра, но не сме контролен орган и следва да го реши МРРБ. Предлагаме и 3-годишна програма, която да финансира всички проекти в резервния списък, на обща стойност над 2 милиарда лева. Необходима е също 10-годишна национална програма, за да може да бъде саниран целият жилищен фонд в страната. Само с европейско финансиране няма да стане.
Ползата от безплатните лекарства за деца до 7 години ще е малка за родителите, тъй като до момента се говори в позитивния лекарствен списък да бъдат включени само антибиотици. Това коментира д-р Костадин Сотиров, председател на регионалната структура на Сдружението на общопрактикуващите лекари. По думите му това ще създаде..
СУ „Георги Бенковски“ в Бенковски предлага на учениците след 7. клас възможност за модерно професионално образование чрез специалността „Мехатроника“. Тя е мултидисциплинарна област, която обединява механика, електроника, автоматизация и програмиране. Обучението в СУ „Георги Бенковски“ е съобразено с нуждите на компаниите, позиционирани в..
Фондация „За Нашите Деца“ стартира новата си дарителска кампания – „Абонамент за чудеса“, с която отправя силна покана към всички хора с отворени сърца: да превърнем съпричастността в действие и добрината – в навик. Вече 33 години фондацията работи за това всяко дете в България да има шанса да расте в сигурна, обичаща и подкрепяща..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..