Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо са важни бързите тестове за ХИВ?

Намалял е броят на Кабинетите за анонимно безплатно консултиране и изследване за СПИН /КАБКИС/ в страната. От 19 те вече са 12, съобщи в Пловдив директорът на дирекция „Надзор на заразните болести“ в столичната Регионална здравна инспекция доц. д-р Ирина Гайтаневска. Това стана по време на двудневна работна среща по Националната програма за превенция и контрол на ХИВ и сексуално предавани инфекции в Република България в периода 2021-2025 година, която се провежда в Пловдив. 

Графиките по отношение на КАБКИС, показват, че нивата на изследваните за ХИВ и СПИН в тях от началото на ковид пандемията рязко са спаднали, почти до нулеви стойности. След края ѝ, за миналата година, през столичния кабинет са преминали 170-180 души, а толкова са били изследвани само за два дни през 2019 година. 

Според епидемиолога проф. д-р Радка Аргирова това се дължи на това, че вече знаят, че като се открие, че са заразени с ХИВ има терапия, знаят, че терапията и проследяването са безплатни и чак толкова много не се притесняват. По думите ѝ това не е правилно, защото засяга и техните партньори. Тя посочи, че бързите тестове за ХИВ имат много предимства. 

"Предимствата са първо, че много рано става откриването на това, че си заразен с ХИВ, което много бързо води до лечение и не се позволява да се стигне до СПИН. А в същото време се намалява силно възможността да зарази друг човек. Така че това има и лично, и обществено значение", поясни епидемиологът.

Бързите тестове от четвърто поколение са важни и по други причини, обясни шефът на Националната референтна лаборатория по ХИВ към Националния център за заразни и паразитни болести доц. Ивайло Алексиев.

"Когато човек се изследва в лаборатория с лабораторен тест, се изисква време, за да се извърши самото изследване. През това време този, който се изследва, се прибира вкъщи и трябва повторно да отиде в лабораторията или да си потърси теста. Статистиката показва, че една голяма група хора не го правят, не се връщат и не си търсят резултата от изследването. А като се направи бързия тест, още веднага разбират, че има някакъв проблем и е възможно още на момента някой да им обясни какви са вариантите, че трябва да се направи потвърдително изследване", каза той. 

Двамата епидемиолози не съобщиха какъв е броят на заразените и болните от ХИВ в страната към момента. Според доц. Алексиев статистиката обаче показва, че голяма част от хората с ХИВ имат инфекция, която не е диагностицирана навреме.

"Статистиката показва, че една голяма част от хората, които ние диагностицираме, имат инфекция, която е траяла години наред. Това са хора, които имат пропуснати ползи, не са били диагностицирани на време, като се появяват при нас със заболяване, което вече е сериозно и възстановяването на имунната система става много бавно", допълни биологът. 

Доц. Аргирова пък посочи, че вниманието на обществото по отношение на ХИВ и СПИН трябва да не се притъпява. По думите й има само един начин човек да се предпази от заразяване с тежката инфекция - безопасният секс. 

По време на работната среща бяха представени начините за предоставяне на социална подкрепа на хората, живеещи с ХИВ, а също и ролята на Български червен кръст в промоцията на здраве и превенцията на ХИВ сред младите хора. Експерти по сигурността пък обясниха как трябва да се защитават личните данни и как да се обработват чувствителните данни , касаещи условията и реда за изследване, съобщаване и отчет на заразеност с ХИВ. Днес срещата продължава с кръгла маса, на която ще се проведе заключителна дискусия по темата. 

Чуйте още в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51

Преиздават най-старата детска книга за Левски

Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист.  Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...

публикувано на 18.07.25 в 09:22

В Пазарджик е легитимен Общ. съвет от предишния мандат

Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции.  При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..

публикувано на 18.07.25 в 08:43
Светослав Малинов

Днешният ден може да се окаже начало на непредсказуем процес

„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..

обновено на 17.07.25 в 10:13

Няма лекар, който да мисли злото на своя пациент

Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар.  „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..

обновено на 17.07.25 в 10:12