Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли спасение от песимизма, с гост Донка Дойчева (част 2)

Сезон 2, Епизод 8

| обновено на 29.01.24 в 11:27

Продължаваме с втората част от гостуването на Донка Дойчева - психолог и политолог - с която започнахме в епизод 7 да дискутираме аспекти на оптимизма като мироглед и основа за взимане на решения. Но може ли оптимизмът да бъде насърчаван? Донка определя оптимизма като некогнитивно (меко) умение, което може да бъде тренирано и развивано. Други такива качества са например любопитство, целеустременост, съвестност и устойчивост.


Като родители имаме отговорност да насърчаваме тези меки умения, дори в известен смисъл повече отколкото когнитивните (твърдите) умения. Трябва да предпазваме децата от заразата на системния песимизъм, който за съжаление се подхранва от модела на съвременното образование.

Един похват за култивиране на оптимизъм е разбиването на пътя към целта на малки стъпки. Друга техника е приемането на грешките и провалите - без срам и без тъпчене на едно място - научаване на уроците и продължаване напред. За разлика от песимиста, оптимистът не приема, че грешките са общовалидни, постоянни и вечни. И за двете техники намираме потвърждение и подкрепа в техники на икономическо мислене, за които говорим в този подкаст. Например за разбиването на решението на малки стъпки посветихме цял епизод в сезон 1 - “Силата на малките стъпки”.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Дано държавата да не се пречупи и да спре войната по пътищата

За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи.  Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..

обновено на 18.04.25 в 17:22

Важно е днес всеки един от християните да се помоли в храма

Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък.  Срещаме ви с доц.  Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..

обновено на 18.04.25 в 09:51

Арменците в Пловдив се подготвят за Възкресение Христово

От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме  отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..

публикувано на 18.04.25 в 06:55

Правителството го чака серия от вотове, но "керванът ще върви"

И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..

публикувано на 17.04.25 в 16:44
Петър Мишев от КНСБ

Около 113 лв. средно ще струва трапезата за Великден

Преди великденските празници каква храна купуваме и с колко е тя по-скъпа от миналогодишната? Има ли ръст или пък спад в търсенето на традиционните за великденската трапеза агнешко, козунаци и яйца? Темата коментира Петър Мишев,  финансов анализатор от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Има известен ръст на..

публикувано на 17.04.25 в 16:00