Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не бива оценяването да е заплаха за учениците

Калоян Дамянов в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Цвета Николова

Калоян Дамянов, който е председател на Националната асоциация на ресурсните учители, коментира в програма "Ден след ден" идеята учениците, които не се справят с материала в края на трети и четвърти клас, да  повтарят класа. Това предложение на "Възраждане" бе дискутираното в НС, но не беше прието, въпреки че вносителите се аргументираха с настояването на учители за мярката.

Според Дамянов мнението на учителите трябва да бъде взето предвид и критичино и да се анализират различните гледни точки, защото не бива да се равняваме по общото мнение.

"Ако ние винаги се доверяваме само на общо взето мнение, това не означа, че ще имаме истинска  реформа в сферата в образованието. Мисля, че е време преди да се предприемат каквито и да е законодателни промени, да се прави много внимателен анализ и наистина да се предприемат действия въз основата на доказателства, а не просто на декларации в стремеж да се харесаме на едни или други обществени  групи - в случая на учителите", смята експретът.

Дамянов подчерта, че отношението към децата  от 2 до 4 клас  не трябва да е по повод заплаха. Той е категоричен, че  училището трябва да е приятно място, в което децата да се чувстват щастливи и да успяват, а не да е мястото, където да бъдат подлагани на наказания и да го чувстват като  заплаха.

менно оценяването като заплаха и санкция доведе до това  да имаме толкова  ниски резултати и не добра мотивация при учениците. Ние говорим за деца в ранна възраст, които все още се развиват. Не е желателно в един начален етап, да се прилагат подобни методи. Още повече, че всъщност това отстраняване на детето от неговия клас, където детето има вече установени връзки с неговите съученици,  може да наруши неговия емоционален свят като цяло и да имеме много по-сериозни последици за цялостното му развитие. Не случйно и законодотелството е предвидило така - именно тези мерки да са до 4 клас. Ние трябва да дадем достъп на всички деца до образование. На децата, които изостават ние да им окажем подкрепа обаче в рамките на тяхното образование и до тяхното обучение, а не да бъдат отстранявани от естествената им среда, в която те се намират и да се разглеждат просто  като един обект, който трябва да бъде оценяван. Това със сигурност в контекста на приобщавато образование не е препоръчително", категоричен е учителят.

По думите му, за да се подобри качеството на образованието трябва да има синхрон и разбиране между всички, ангажирани с процеса.

Цялото интервю може да чуете от прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българите са като „вътрешни емигранти“ на изборите

В ЦИК са получени 30 688 заявления от българи за гласуване в чужбина, което бележи намаляване на заявленията спрямо предходните избори на 9 юни, когато са били малко над 38 000. С 20% са намалели желаещите да гласуват в чужбина спрямо предходните избори. А на деветоюнските също е отчетено намаление от 20 процента, което говори за обща..

публикувано на 02.10.24 в 16:30

Скандалът "Разград" е звучен шамар за театралния сектор

Случаят с театъра в Разград е звучен шамар за целия сектор и трябва строг контрол за изразходване на средства от културните институти. Това в заяви в интервю за Радио Пловдив председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев.  Страшен звучен шамар към целия сектор. За..

публикувано на 02.10.24 в 16:00

1/2 от водоизточниците у нас са без разрешение за ползване

На 30 септември 2024 г. изтече 6-месечният срок за становища по обществената консултация за проектите на Световната банка за Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) за периода 2025 – 2027 г. Тези планове постановяват къде са водите и водните басейни на България и какви са управленските мерки по осигуряване на достъп до ползването им и..

публикувано на 02.10.24 в 15:53

Спестяванията у нас растат, икономисват 22% от българите

В България спестяват само 1,2 млн. души или 22 процента от пълнолетното население, показва проучване на агенция "Тренд". Около 84 процента от спестяващите го правят през банкови депозити, съобщи в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив Стоян Панчев, икономист от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП). По думите му около 68 процента от..

публикувано на 02.10.24 в 15:30

Обновиха зала "Археология" в РИМ Пазарджик с над 1,3 млн. лв.

От тази седмица заработи новата зала „Археология“ на Регионалния исторически музей – Пазарджик, която беше модернизирана по проект за ревитализиране на пространството и обновяване на експозицията. Общо 1 365 000 лева са вложени в реновирането на залата, предстои да бъдат внедрени в нея и софтуерни продукти за интерактивно преживяване на..

публикувано на 02.10.24 в 11:20