Калоян Дамянов, който е председател на Националната асоциация на ресурсните учители, коментира в програма "Ден след ден" идеята учениците, които не се справят с материала в края на трети и четвърти клас, да повтарят класа. Това предложение на "Възраждане" бе дискутираното в НС, но не беше прието, въпреки че вносителите се аргументираха с настояването на учители за мярката.
Според Дамянов мнението на учителите трябва да бъде взето предвид и критичино и да се анализират различните гледни точки, защото не бива да се равняваме по общото мнение.
"Ако ние винаги се доверяваме само на общо взето мнение, това не означа, че ще имаме истинска реформа в сферата в образованието. Мисля, че е време преди да се предприемат каквито и да е законодателни промени, да се прави много внимателен анализ и наистина да се предприемат действия въз основата на доказателства, а не просто на декларации в стремеж да се харесаме на едни или други обществени групи - в случая на учителите", смята експретът.
Дамянов подчерта, че отношението към децата от 2 до 4 клас не трябва да е по повод заплаха. Той е категоричен, че училището трябва да е приятно място, в което децата да се чувстват щастливи и да успяват, а не да е мястото, където да бъдат подлагани на наказания и да го чувстват като заплаха.
"Именно оценяването като заплаха и санкция доведе до това да имаме толкова ниски резултати и не добра мотивация при учениците. Ние говорим за деца в ранна възраст, които все още се развиват. Не е желателно в един начален етап, да се прилагат подобни методи. Още повече, че всъщност това отстраняване на детето от неговия клас, където детето има вече установени връзки с неговите съученици, може да наруши неговия емоционален свят като цяло и да имеме много по-сериозни последици за цялостното му развитие. Не случйно и законодотелството е предвидило така - именно тези мерки да са до 4 клас. Ние трябва да дадем достъп на всички деца до образование. На децата, които изостават ние да им окажем подкрепа обаче в рамките на тяхното образование и до тяхното обучение, а не да бъдат отстранявани от естествената им среда, в която те се намират и да се разглеждат просто като един обект, който трябва да бъде оценяван. Това със сигурност в контекста на приобщавато образование не е препоръчително", категоричен е учителят.
По думите му, за да се подобри качеството на образованието трябва да има синхрон и разбиране между всички, ангажирани с процеса.
Цялото интервю може да чуете от прикачения звуков файл.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..