Район „Централен“, който е един от най-големите в Пловдив, тази година ще разполага с бюджет от 1 милион и 500 хиляди лева. Районният кмет Георги Стаменов заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив, че тези средства ще покрият разходите, които са за довършване на обектите, стартирани през миналата година.
„В тази рамка сме заложили и средства за проектиране, за да може следващата година да имаме проектна готовност за реализация на различна инфраструктура. Като говорим за размер на средствата, трябва да отбележим факта, че в район "Централен" живеят 80 000 души, а ежедневно той се посещава поне от още 40 000, които работят на територията в нашия район. Отделно висшите учебни заведения – Пловдивски университет, Технически университет и УХТ, също са на наша територия, а там студентите са над 20 000. Всеки може да си направи сметка - какво се получава като експлоатация на района. Това са средства, които дават възможност за текущата поддръжка на района да се реализира. И съответно да работим по проекти, които ще дадат възможност в годините да се кандитства по различни програми“, каза още Стаменов.
Районният кмет на „Централен“ призна, че инфраструктурата в района на Пловдивски университет „Пасий Хилендарски“, е изключително лоша.
„Тук говорим за инфраструктура, която е на над 70 години. Заделили сме средства за тротоарните настилки около ПУ „Паисий Хилендарски“, за да може те да бъдат подновени частично, защото състоянието е критично. В рамките на тези средства трябва и подземните комуникации да бъдат подновени“, обясни още Георги Стаменов.
Многофамилната сграда на улица „Цар Иван Александър“ и „Густав Вайганд“ е деактувана през 2012 г. от МК
„През 2012 година НИНКН и Министерството на културата деактуват тази срада и съответно тя е без статут, въпреки прекрасните архитектурни елементи. По закон, сега тя е сграда като всички останали. Не знам каква е причината за деактуването, в Министерството на културата имат преписката и това е комептентният орган, който трябва да брани паметниците на културата. Собсвениците на имота регистрират план за безопасност в районната администрация“, каза още районният кмет.
Той подчерта, че собсвениците започват да я демонтират, както се случва и с други сгради, които имат качествата и характеристиките на паметници на културата, но нямат статут за такива.
„В този случай законови лостове в администрацията няма, с които ние да спрем това демонтиране. Тук законовите лостове, както колегите от Демократична България правилно са се обърнали, са в Министерството на културата“, каза още Стаменов.
Цялото интервю с Георги Стаменов можете да чуете в звуковия файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..