Общественото обсъждане на проекта за бюджет на Община Пловдив за тази година се проведе в залата на Общинския съвет.
Кметът на града Костадин Димитров и всичките му заместници представиха основните параметри на финансовата рамка за 2024 година, която е в размер на близо 684 млн. лв. От тях 384 млн. лева са делегирани от държавата дейности – за издръжка на училища, детски градини, социални, здравни и други служби. Местните приходи са размер на 300 млн. лева, в това число и неусвоените заеми.
За първи път общественото обсъждане се прави в почивен ден, но на него присъстваха най-вече районни кметове, общински съветници, представители на администрацията, политически и граждански активисти.
Целта е плавно преминаване от стар към нов мандат и начало на нови проекти, подчерта кметът Димитров
По думите му сред приоритетите са завършването на започнатите обекти и започване на нови инфраструктурни проекти, инвестиции в образователната система, развитие и благоустройство на градската среда, проектиране на паркове и зелени системи.
Сред обектите са подлез „Модър - Царевец“, чието завършване се очаква в края на март – началото на април, двата стадиона, строежът на олимпийския плувен комплекс, ремонт на Кукленско шосе, разширението на ул. „Царевец“, завършване на Дондуковата градина и др.
Димитров подчерта, че целта е тази година да се завършат започнатите проекти и едновременно с това да се проектират нови, от които Пловдив има нужда.
Заместник-кметът по финанси и стопански дейности Женя Петкова напомни, че най-важните признаци на един бюджет са приходната и разходната част:
Считам, че финансовата рамка трябва да се оценява в края на бюджетната година по това дали е изпълнила целите си и заложената приходност и разходност
Петкова представи основните параметри на бюджета на Пловдив, като допълни, че в него се акцентира на дисциплина, сигурност и приближаване до реалните приходи. Местните данъци и такси няма да се увеличават, но ще има актуализация на таксите за технически услуги, административни такси, управление на общинско имущество, разрешения за строеж. Главният финансист на общината уточни, че капиталовите разходи са за над 123 милиона лева.
Най-много средства от разходната част – 41%, са предвидени за сферата на образованието, а ресорният заместник-кмет Владимир Темелков обясни приоритетите и проектите пред екипа му.
Преди дискусията стана ясно, че в администрацията са входирани три писмени предложения за осигуряване на средства. Две от тях са от граждани и са свързани с проектирането и строежа на новата сграда на Математическата гимназия и ремонта на Хуманитарната гимназия.
Според учителя Елена Филипова общината е заложила недостатъчна сума - 2,5 млн. лева от собствените приходи за започналия ремонт на Хуманитарна гимназия, но Костадин Димитров увери, че се водят преговори с правителството за допълнителна субсидия. Заместникът му Темелков допълни, че за строеж на сграда на ОУ "Княз Александър I" от Община Пловдив са подадени документи за финансиране по национална програма на МОН.
Ивайло Спасов настоя в бюджета да се заложат пари за конкурс за проектиране на новата сграда на Математическа гимназия до хотел SPS. Кметът Димитров обеща, че ще има конкурс, а заместникът му Темелков
обясни, че се предвиждат три етапа на строителството като сега започва етап 1 за учебната сграда, която ще струва около 18 млн лева и общината ще направи всичко възможно, за да осигури средствата.
В хода на обсъждането стана ясно, че от „Съединени за Пловдив“ са представили предложение за финансиране на 19 проекта за 15 милиона лева.
Присъстващите поставиха въпроси за осигуряване на средства за почистване на река Марица, доизграждане на велоалеите, изграждане на паркинги, Зоологическата градина, реконструкцията на Рогошко шосе, зелената система и други.
На всички запитвания и предложения бе даден отговор от кмета или неговите заместници.
Предложенията и дискусията от днес ще бъдат протоколирани и по решение на местната власт могат да бъдат приети за разглеждане по време на гласуването на бюджета в ОбС.
Отделението по Акушерство и гинекология в УМБАЛ "Пловдив" по традиция ще отбележи с тържествен ритуал Деня на родилната помощ или Бабинден по старому. В 8.30 часа по стар народен обичай бременна пациентка ще измие ръцете на началника на отделението д-р Димитър Йончев, символ на появата на новия живот. Така ще бъдат отдадени благодарност и..
29 бебета, родени през 2024 година, ще бъдат благословени на Бабинден в пловдивското село Маноле. От тях 14 са момичета и 15 момчета. Традиционният български празник е посветен на акушерките и жените, които помагат при раждане. В Маноле той се отбелязва с възпроизвеждане на старите обичаи и ритуали. Най-възрастната баба-акушерка минава във..
От 22 до 28 януари Пловдив ще е в грипна епидемия. Със заповед на директора на РЗИ д-р Аргир Аргиров се преустановяват профилактичните прегледи, задължителните имунизации и реимунизации и плановите консултации на здрави бременни жени и деца. Спират се и свижданията в лечебните заведения за болнична помощ и в специализираните институции за предоставяне на..
3 270 480 лева ще вложи община Пловдив за енергийно саниране на НБ „Иван Вазов“. Обществената поръчка, която е на инженеринг, е със срок до 7-ми февруари включително. Без ДДС поръчката е за 2 725 400 лева. Фирмата, която бъде избрана за изпълнител на санирането на сградата, ще има 45 календарни дни да изготви инвестиционния проект и да извърши..
Пловдив е на шесто място в световен мащаб по нива на задръстванията, с 48% увеличение на времето за пътуване при натоварен трафик. Данните са от годишния индекс на TomTom за 2024-та, който анализира трафика в 500 града по света, съобщиха Института по транспортна инфраструктура. Глобалното проучване, обхваща 62 държави и анализира над 700..