Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Академичната общност заплашва с ефективен протест

"Очакванията на Синдикат ВОН-КНСБ и ВО-КТ "Подкрепа" справедливо са големи. Университетите са пренебрегнати и ако погледнем финансирането на цялата образователна система, се вижда, че на много места има диспропорции. От години опитваме по академичен начин да сме възпитани, но като че ли ни се изчерпват силите и трябва да заявим категорично - искаме достойно заплащане за труда си. Достойно заплащане за труда си като академични представители, а и за служителите, които подпомагат процеса на образование във висшите училища, но от години са доста пренебрегвани". Това заяви председателят на синдиката в УХТ - Пловдив д-р Илиян Добрев. 

Той уточни, че във вторник в  14 ч. представителите на синдикат ВОН-КНСБ ще подпишат декларация в присъствието на председателя на Националния синдикат проф.д-р Лиляна Вълчева и много гости. Темите постоянно се обсъждат в академична среда, но недоволството назрява.

"Готови сме на ефективни протестни действия, готови сме да сме заявим, готови сме, но от отсрещната страна, важните институции - МОН, МС, няма адекватни партньори, които да отговорят на нашите искания, без да извиват ръце и да поставят условия за  преобразуване и сливане на университети, без да са вникнали в същността на това, какво означава да произведеш един бакалавър или магистър с нужните адекватни на съвременността знания".

По думите на д-р Добрев,  академичната общност е готова на умерено отстъпление от заявените първоначални искания, но споделят учудването си,  че независимо от твърдението на управляващите, че  в Закона за ДБ има средства за увеличение на заплатите на академичните длъжности, за първи път финансирането остава като обща сума за разпределение на средствата в МС.

"Това подсказва, че  на нас се опитват да ни извиват ръцете  чрез поставяне на условия за реформиране, които ние предварително не сме договаряли. Ние като синдикати сме страна, МС и МОН като работодател са страна, но не искат да ни чуят и не ни слагат на масата на преговорите".

Той припомни още, че досега в Закона за ДБ е съществувала система за допълнително стимулиране на т.н. "отличници"  в системата на университетите и висшите училища, които според критериите за качество, определени от МОН, са били разпределяни като възнаграждения  на академичните длъжности и служителите. Тези пари сега не са включени в последния бюджет и така неизвестните стават повече.

"Това ни кара да мислим, че ще ни се поставят условия4, заяви още д-р Добрев. 

Той уточни, че с колегите си от останалите пловдивски висши учебни заведения, чиито представители ще присъстват на срещата, нямат никакви разногласия и възнамеряват да заявят открито сред срещата решението си за подготовка на ефективни стачни действия.

Интервюто - звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28