Той уточни, че във вторник в 14 ч. представителите на синдикат ВОН-КНСБ ще подпишат декларация в присъствието на председателя на Националния синдикат проф.д-р Лиляна Вълчева и много гости. Темите постоянно се обсъждат в академична среда, но недоволството назрява.
"Готови сме на ефективни протестни действия, готови сме да сме заявим, готови сме, но от отсрещната страна, важните институции - МОН, МС, няма адекватни партньори, които да отговорят на нашите искания, без да извиват ръце и да поставят условия за преобразуване и сливане на университети, без да са вникнали в същността на това, какво означава да произведеш един бакалавър или магистър с нужните адекватни на съвременността знания".
По думите на д-р Добрев, академичната общност е готова на умерено отстъпление от заявените първоначални искания, но споделят учудването си, че независимо от твърдението на управляващите, че в Закона за ДБ има средства за увеличение на заплатите на академичните длъжности, за първи път финансирането остава като обща сума за разпределение на средствата в МС.
"Това подсказва, че на нас се опитват да ни извиват ръцете чрез поставяне на условия за реформиране, които ние предварително не сме договаряли. Ние като синдикати сме страна, МС и МОН като работодател са страна, но не искат да ни чуят и не ни слагат на масата на преговорите".
Той припомни още, че досега в Закона за ДБ е съществувала система за допълнително стимулиране на т.н. "отличници" в системата на университетите и висшите училища, които според критериите за качество, определени от МОН, са били разпределяни като възнаграждения на академичните длъжности и служителите. Тези пари сега не са включени в последния бюджет и така неизвестните стават повече.
"Това ни кара да мислим, че ще ни се поставят условия4, заяви още д-р Добрев.
Той уточни, че с колегите си от останалите пловдивски висши учебни заведения, чиито представители ще присъстват на срещата, нямат никакви разногласия и възнамеряват да заявят открито сред срещата решението си за подготовка на ефективни стачни действия.
Интервюто - звуковия файл:
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..