Той уточни, че във вторник в 14 ч. представителите на синдикат ВОН-КНСБ ще подпишат декларация в присъствието на председателя на Националния синдикат проф.д-р Лиляна Вълчева и много гости. Темите постоянно се обсъждат в академична среда, но недоволството назрява.
"Готови сме на ефективни протестни действия, готови сме да сме заявим, готови сме, но от отсрещната страна, важните институции - МОН, МС, няма адекватни партньори, които да отговорят на нашите искания, без да извиват ръце и да поставят условия за преобразуване и сливане на университети, без да са вникнали в същността на това, какво означава да произведеш един бакалавър или магистър с нужните адекватни на съвременността знания".
По думите на д-р Добрев, академичната общност е готова на умерено отстъпление от заявените първоначални искания, но споделят учудването си, че независимо от твърдението на управляващите, че в Закона за ДБ има средства за увеличение на заплатите на академичните длъжности, за първи път финансирането остава като обща сума за разпределение на средствата в МС.
"Това подсказва, че на нас се опитват да ни извиват ръцете чрез поставяне на условия за реформиране, които ние предварително не сме договаряли. Ние като синдикати сме страна, МС и МОН като работодател са страна, но не искат да ни чуят и не ни слагат на масата на преговорите".
Той припомни още, че досега в Закона за ДБ е съществувала система за допълнително стимулиране на т.н. "отличници" в системата на университетите и висшите училища, които според критериите за качество, определени от МОН, са били разпределяни като възнаграждения на академичните длъжности и служителите. Тези пари сега не са включени в последния бюджет и така неизвестните стават повече.
"Това ни кара да мислим, че ще ни се поставят условия4, заяви още д-р Добрев.
Той уточни, че с колегите си от останалите пловдивски висши учебни заведения, чиито представители ще присъстват на срещата, нямат никакви разногласия и възнамеряват да заявят открито сред срещата решението си за подготовка на ефективни стачни действия.
Интервюто - звуковия файл:
Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..
Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали. Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..
В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..