В програма "Точно днес" говорим за актуалното, висшите учебни заведения у нас не събират такси за втори семестър. Те очакват промените в Закона за висшето образование, базирани на решение на Министерски съвет - обучението, държавна поръчка да става по нов ред, по предложение на правителството без такси за студентите и докторантите, държавно обучение.
Темата е в разговор с ректора на АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" - проф. Тони Шекерджиева-Новак. Тя каза, че предложението е изненадало повечето от ректорите на държавните висши учебни завадения, които участваха в среща на 29 януари в МС.
"Семестриалните такси отпадат изцяло за всички студенти, които са приети държавна поръчка, още от втори семестър на тази учебна година, това е изненада за повече от нас, защото не бе обсъждана такава възможност. Подобна среща с ректорите и МОН имахме миналата седмица, и тогава не говорихме по темата", уточни проф. Новак. Според нея това е облекчение за много от семействата на техните студенти в АМТИИ.
"Статистиката сочи, че има демографска криза у нас, и това ново предложение е сериозен рестарт на финансиране на висшите училища. По този начин няма да гоним многото студенти, а качеството на обучението", подчерта проф. Новак. Тя подкрепя реформата, която предлага акад. Николай Денков, включително и академичното израстване на кадрите в системата на висшето образование.
"Всичко това трябва да става, на фона на консолидирано мнение от гилдията, която дава предложения за академичното развитие. Аз лично подкрепям отпадане на таксите, но първоначалната еуфория трябва да отстъпи място на трезвите анализи, за плюсовете и минусите, каза проф. Новак. По думите й политиката, която провеждат в АМТИИ дава финансова сигурност за тях, в същото време бюджетът на държавата трябва да осигури 120 млн. лева, за да се компенсират таксите.
"Надяваме се, че мерките няма да бъдат само за този семестър, който предстои, а занапред дългосрочно", подчерта ректорът на АМТИИ-Пловдив. Тя уточни, че субсидията за студент не може да осигури дефицита по издръжката на висшите училища.
"Освобождаването от такси студентите е нещо което ми харесва, защото съм го виждала в Полша и много европейски страни, но ние трябва да търсим допълнителни пакети, които да допълват капитал разходи, разходите за стипендии и разходите за заплати. По някакъв начин ректорите компенсират с тези събрани средства и увеличението на заплати на неакадемичния състав, които са на нисък минимум", заяви проф. Новак. При тях таксите са от 700 до 1000 лева, като за педагогическото направление не се заплащат такси.
Събранието за избор на нов ректор на академията ще се проведе на 15 март 2024 г.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..