Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

1.02.1945 г. е началото на дълга нощ, спуснала се над елита ни

Снимка: БГНЕС

България почита паметтта на жертвите на комунистическия режим. Датата 1-ви февруари е свързана със събития, случили се през 1945 г., когато са изпълнени смъртните присъди на бившите регенти, дворцови съветници, министри и народни представители от 25-то Народно събрание. Присъдите са издадени от така наречения Народен съд, организиран от новата комунистическа власт.

„Трябва да помним, че това е само началото на една дълга нощ, която се спуска върху България, върху българската интелигенция, българския културен и интелектуален елит. И продължава почти половин век. Половин век, който буквално декласира, до нивото на втори, до бивши хора, до втора класа, представителите на всичко, което българската нация е успяла да сътвори в резултат на Възраждането и близо на 70-те години свободен живот след Освобождението. С тази дамга на „бивши“ хора, са маркирани не само хората, които са заемали висши позиции преди 9 септември 1944 година, но и техните деца и внуци, и така буквално до девето коляно“, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив доцент Мартин Иванов, преподавател в СУ „Климент Охридски“ и автор на книгата „Бившите хора“ на концлагерна България“.

Случилото се на 1 февруари 1945 година е част от един по-дълъг процес на убийства, на неизвестно изчезнали хора. Терорът и насилието продължават поне до втората половина на 50-те години, а концлагери е имало до почти всяко по-голямо българско селище в България, където са били подлагани на насилие децата и самите представители на българския елит, припомни доцент Иванов.

Той проследява съдбата на онези близо половин милион жени, мъже и деца, дамгосани, прогонени и системно декласирани след 9 септември 1944 г. от комунистическите власти в своето подробно изследвана в приносното издание „Бившите хора“ на концлагерна България“. С помощта на триста и девет интервюта и мемоарни разкази, шестдесет и две ex-post биографични реконструкции, излъчени в предаването „Джинс“ по БНТ и работа с документите на архивите на ДС, изследователят проследява веригата от събития по изкореняване в социален, а до голяма степен и в чисто физически смисъл на додеветосептемврийските елити и последвалата тяхна трудна адаптация в рамките на Народната република България (НРБ).

„Бившите хора“ на концлагерна България“ е безпощадна хроника на времена, в които неизброими животи се оказват в железния и безмилостен юмрук на властта, и разглежда в дълбочина и аналитично една от най-травматичните и дълго премълчавани теми в българската история.

„Именно това се опитва, поне от части, да запълни моята книга, като даде думата на онези хора, на които целенасочено им е отнемана“, казва доцент Иванов.

Изследователят признава, че едно от нещата, които са го изненадали, е жестокостта и безразборността на репресиите. И смята, че сега не си даваме сметка за случилото се назад във времето.

Мартин Иванов обаче е категоричен, че политическите избори на детите ни продължават и в техните наследници. А за да се постигне национално помирение в обществото, трябва да се прочетат историческите факти, да се подредят и след това могат да се затворят страниците ва историята.

Цялото интервю с доцент Мартин Иванов можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Богатството на българите надхвърли 1 трилион лева

От Експертия клуб по икономика и политика (ЕКИП) обявиха днес свое проучване, според което брутното богатство на българите надхвърлят 1 трилион лева. Тук са включени както парите на хората, така и недвижимите имоти. "Включени са най-различни активи, но без земята, инвестиционното злато и криптовалутите", уточни в предаването "Ден след ден"..

публикувано на 20.05.25 в 15:32

БТС улеснява издирването на туристи в беда

Българският туристически съюз работи по създаването на Национален туристически портал. Това ще е интернет платформа, която да улесни туристическите пътувания, както и по-лесното издирване на туристи в беда, разбираме от Васил Николов, който  е член на Управителния съвет на БТС.  "Това е една сериозна инфомационна система, включваща в себе си..

публикувано на 20.05.25 в 14:12

С мълчанието си институциите помагат за страха от еврото

Митът, че с въвеждането не еврото цените в България ще се покачат драстично, е потвърждение на приципа, че нещо повторено 100 пъти хората започвата с него, каза в предаването "Точно днес" Богимил Николов от организацията "Активни потребители". Като аргумент за обратната той даде пример със страните, които са апрели еврото и в които с годините..

публикувано на 20.05.25 в 09:00

Изборите в Румъния бяха "за" или "против" Европа

Румъния вече има избран нов президент. Независимият кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан победи с 53,6% от гласовете крайнодесния Джордже Симион, който получи 46,4%. Избирателната активност достигна близо 65 процента.  Това е най-голямата избирателна активност  на втори тур на президенстки избори и въобще през 21-ви век  в Румъния.  Изборът..

публикувано на 19.05.25 в 16:40

Необходими са допълнителни 260 хил. лева за заплатите на сестрите

За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..

публикувано на 19.05.25 в 15:07