От този месец студентите постепенно влизат във втория си семестър, който за приетите държавна поръчка става безплатен, както и обучението им въобще. За бързото решение на кабинета „Денков“ да обяви, че държавата ще плаща таксите във ВУЗ разговаряме с бившия министър на образованието проф. Сергей Игнатов.
Българският историкът каза, че тази мярка мирише на вехтория, и я определи като популистка.
"Не се прави уточнението, че държавите от Европа имат друга данъчна система, защото у нас не е такава, и ако се направи допитване в България, едва ли ще има пълно съгласие от обществото. През 1999 година премиерът Иван Костов обоснова въвеждането на споделено финансиране за висшето образование", припомни проф. Игнатов.
"Днес таксите са по-малки от средната работна заплата за страната, те се плащат на семестър, това е едно, и второто, което прави впечатление е, че държавата се отказва от политика, която стартира преди 5 години, тогава бяха премахнати такси за специалности, където има нужна от повече кадри и там студентите не заплащат обучението си. Например, специалност "Хидростроителство", където учат само 6 човека, а имаме 5000 язовира в страната, също "Математика", "Корабостроене", както и т.нар. защитени специалности, смятам, че тази мярка даде положителен резултат. Припомням, че в България вече действа система държавно гарантирано студентско кредитиране", каза още бившият министър на образованието. Той припомни, че кредитирането стартира от 2011 година и оттогава МС гласува поддръжка, примерно от над 80 млн. лева.
"Практиката сочи, че вече са осигурени средствата за този и за следващия семестър, но тези компенсации трябва да актуализират и натам в годините", смята историкът.
"България има най-ниския бюджет за висше образование, около 0,6% от БВП се дават за висше образование, дори смятам, че ние не сме имали толкова ниско финансиране. 150 млн. лева да са дадат за стипендии, ако студентите имат договор и останат да се реализират в България, това да са истински стипендии, а не тези на калпак", каза проф. Сергей Игнатов. Той заяви: "Евтиното образование не е качествено."
"По геополитически причини имаме стабилно правителство, но никой не дава гаранция за компенсация на системата на висшето образование", допълни още проф. Сергей Игнатов.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл по темата.
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..
Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист. Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...
Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции. При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..
„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..
Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар. „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..