Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

150 млн. лева да се дадат за реални стипендии на студенти и докторанти

Мирише на избори от безплатното висше образование

България е с най-ниско финансиране на системата за висше образование

Проф. Сергей Игнатов

От този месец студентите постепенно влизат във втория си семестър, който за приетите държавна поръчка става безплатен, както и обучението им въобще. За бързото решение на кабинета „Денков“ да обяви, че държавата ще плаща таксите във ВУЗ разговаряме с бившия министър на образованието проф. Сергей Игнатов.

Българският историкът каза, че тази мярка мирише на вехтория, и я определи като популистка. 

"Не се прави уточнението, че държавите от Европа имат друга данъчна система, защото у нас не е такава, и ако се направи допитване в България, едва ли ще има пълно съгласие от обществото. През 1999 година премиерът Иван Костов обоснова въвеждането на споделено финансиране за висшето образование", припомни проф. Игнатов.

"Днес таксите са по-малки от средната работна заплата за страната, те се плащат на семестър, това е едно, и второто, което прави впечатление е, че държавата се отказва от политика, която стартира преди 5 години, тогава бяха премахнати такси за специалности, където има нужна от повече кадри и там  студентите не заплащат обучението си. Например, специалност "Хидростроителство", където учат само 6 човека, а имаме 5000 язовира в страната, също "Математика", "Корабостроене", както и т.нар. защитени специалности, смятам, че тази мярка даде положителен резултат. Припомням, че в България вече действа система държавно гарантирано студентско кредитиране", каза още бившият министър на образованието. Той припомни, че кредитирането стартира от 2011 година и оттогава МС гласува поддръжка, примерно от над 80 млн. лева.

"Практиката сочи, че вече са осигурени средствата за този и за следващия семестър, но тези компенсации трябва да актуализират и натам в годините", смята историкът.

"България има най-ниския бюджет за висше образование, около 0,6% от БВП се дават за висше образование, дори смятам, че ние не сме имали толкова ниско финансиране. 150 млн. лева да са дадат за стипендии, ако студентите имат договор и останат да се реализират в България, това да са истински стипендии, а не тези на калпак", каза проф. Сергей Игнатов. Той заяви: "Евтиното образование не е качествено."

"По геополитически причини имаме стабилно правителство, но никой не дава гаранция за компенсация на системата на висшето образование", допълни още проф. Сергей Игнатов.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл по темата. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Язовир

Ще осигурим напоителния сезон догодина в Пловдивско

Нещо, което не е налично, няма как да бъде отнето и да бъде доставено. Затова и призивът на МОСВ е напълно нормален. Така  управителят на "Напоителни системи"  - клон Марица  Костадин Чолаков коментира пред Радио Пловдив призива на екоминистерството да се предприемат спешни действия  заради ограничените обеми на язовирите в страната. От..

публикувано на 05.11.24 в 18:02

Сглобяването на мнозинства в НС става все по-трудно

Все повече се трупат основания  за преразглеждане на избора (касиране на вота). Това каза в предаването "Ден след ден" политологът доц. Даниел Смилов . Той припомни, че технически Конституционният съд (КС) могат да сезират или 1/5 от депутатите, или президентът или правителството, както и върховните съдилища. "Най-вероятно депутати около..

публикувано на 05.11.24 в 15:55

Бяхме меки с ПП-ДБ в името на стабилно редовно правителство

Задачата е да направим всичко възможно за съставяне на правителство. Затова през кампанията ГЕРБ бяха меки към ПП-ДБ, въпреки  техните позиции.  Те все пак са причината за политическата криза, продължаваща вече няколко години.  Това заяви пред Радио Пловдив  депутатът от партия ГЕРБ Георги Георгиев, избран от листата за Пловдив - град.  Можеш..

публикувано на 05.11.24 в 10:17
Теодор Славев

Липсва нагласа за сформиране на мнозинство в Народното събрание

Ноември започва ударно с идеята да касираме вота, който проведохме на 27 октомври. Кампанията срещу изборите се разраства, видеонаблюдението също се дебне прецизно, честността на изборния процес е под прицел, остава политиците да са консолидират - гласуват бюджета, заделят 200 млн. лева и отиваме на осми и девети избори. Говорим по темата с..

публикувано на 05.11.24 в 09:33
Д-р Орлин Колев

Нови избори до два месеца, ако КС реши да касира вота

Все повече партии и организации заявяват, че искат касиране на извънредните парламентарни избори на 27 октомври заради съмнения в изборния процес. Налице е и първото внесено искане за касиране от сдружение БОЕЦ. Темата  коментира в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив конституционалистът д-р Орлин Колев. ГД БОЕЦ внесе жалба за касиране на..

публикувано на 04.11.24 в 16:20