Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Малките капани на големите данни, с гост Весислав Илиев

Сезон 2, Епизод 9

В епизод 9 отваряме въпрос, който е болезнен за всички, които работят с данни: Може ли и как да се предпазим от грешката да се предоверим на данните или по-точно на моделите,  с които учени, изследователи и практици са закърмени в тяхната подготовка по статистика. Много от тези грешки, вероятно повечето, са напълно неволни и не са направени с цел манипулация на резултатите от данните. Но това, което получаваме като общ резултат е, че ставаме все по-богати на данни, но много малко от това “богатство” може да превърнем в знание и ценна информация за взимане на рационални решения.
В епизода специално участие взима анализаторът на данни Весислав Илиев, който от личен опит споделя какви са капаните при работата с данни във всичките етапи - от избора на легитимни източници до превръщането на резултатите в съвет. Весислав има интердисциплинарен бекграунд, но основните му интереси са в икономиката и редовно участва като автор на анализи във в. Капитал.

Според Весислав основата, на която трябва да стъпваме винаги когато опитваме да извлечем знание от данните, е критичното мислене. Това е подход към търсене на ново знание, основан на скептичност към доказателствата, здрав разум и широко търсене на друго, различно мнение. Весислав е и съавтор на образователната програма за ученици “Предприемачът като откривател”, което му дава интересна перспектива за тренирането на критично мислене сред децата.

Този разговор е полезна добавка към епизодите за смелостта и оптимизма, за да не забравяме все пак, че има някои човешки пороци - като самонадеяност или просто небрежност - които се оказват основни пречки пред рационаното взимане на решения.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Д-р Николай Болтаджиев

НЗОК не трябва да пести, а да плаща за качествено лечение

Включване на нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса, предлагат от здравното министерство с нормативни промени. Целта е ранното откриване на хронични бъбречни заболявания и рак на маточната шийка. Предложението предвижда НЗОК да поема две допълнителни изследвания за оценка на бъбречната функция. Идеята е да се..

публикувано на 26.11.24 в 11:19

Все чакаме принца на бял кон, а той идва на магаре

Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева.  По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..

публикувано на 26.11.24 в 11:03

Повече от 55% е загубата на вода в Пловдив и областта, от догодина 3,56 лв. куб. м. вода

Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора.  В Пловдив..

обновено на 26.11.24 в 10:21

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.  Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Управлението на водите у нас трябва да се оптимизира

В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава.  Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..

публикувано на 25.11.24 в 15:12